2017’nin En İyi Korku-Gerilim Filmleri

Karanlık Sinema Yazarları olarak 2017 yılının en iyi korku-gerilim filmlerini seçtik;

Gizem Şimşek: Korku Sineması tüm dünyada hızla üretime ara vermeksizin devam ederken; bizler izleyici olarak muazzam, iyi, vasat ya da göz kanatan birçok filmle karşılaşıyoruz. 2017 yılını eğrisiyle doğrusuyla, acısıyla tatlısıyla bitirirken sizler için 2017’nin bize bıraktığı en iyileri listeledim.

  1. IT: Stephen King takipçilerini sinemadaki uyarlamalar birçok kez hüsrana uğratsa da Christine (1983), The Shawshank Redemption (1994), Green Mile (1999), The Mist (2017) gibi birkaç hazine dışında), iyi uyarlamalar da karşımıza çıkmıyor değil. 1990 yılında çekilen mini dizideki başarıyı sinemada da yakalayan It’in devam filmini sabırsızlıkla bekliyoruz.
  2. LIFE : Mars’ta yeni bir yaşam formu keşfeden bilim adamlarının, bu tehditle mücadelesini anlatan Life, başarılı oyuncuları bilimkurgu, korku ve gerilimin muhteşem harmanında izleyicilerle buluşturuyor.
  3. THE AUTOPSY OF JANE DOE : Bir baba oğlun kimliği belirsiz genç bir kadın üzerinde yaptıkları otopsi sırasında yaşananlara odaklanan The Autopsy Of Jane Doe; korku, gizem ve gerilimin başarılı harmanıyla oluşturulmuş bir film olarak listedeki yerini kolaylıkla alıyor.
  4. SİCCÎN 4 : Alper Mestçi’nin beğenilen Siccîn serisinin son halkası Siccîn 4 yılın en iyi yerli korku filmi olarak 2017’ye damga vurdu. Oyunculukların, mekan tasarımının zirvede olduğu filmin Escapist Kaçış Oyun Merkezi tarafından hazırlanan bir de oyunu bulunuyor.
  5. LANET: ERVAH CİNLERİ : Yılın ikinci başarılı yerli korku filmiyse Lanet: Ervah Cinleri. Blair Witch’e bol göndermeli ilk yerli korku filmimiz, izleyicilere oradaymış hissini başarıyla yansıtarak listede kendine yer bulmayı hak ediyor.

Diğer yazarların 2017 listeleri için;

https://www.karanliksinema.com/2018/01/karanlik-sinema-yazarlarindan-2017nin.html

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.