2018’in En İyi Korku Filmleri

Karanlık Sinema Yazarları olarak 2018 yılının en iyi korku filmlerini seçtik;

Gizem Şimşek Kaya: Yeni bir yıla girerken 2018 yılına şöyle bir baktığımızda 40’a yakın yabancı korku filmine karşılık 24 Türk korku filminin gösterime girdiğini görüyoruz. Gösterime giren 58 filmin içerisinden en iyileri ayıklamak kolay oldu zira ne kadar nicel olarak yüksek görünse de nitel olarak durum bu yıl çok da iç açıcı olmadı.

  1. HALLOWEEN (2018) : İlki 1978 yılında çekilen ve zaman içerisinde kült filmlerden biri olan Halloween filminin, birçok devam filmi çekilmiş olsa da, bu yıl gösterime giren film ilk filmin en iyi devam filmi olma niteliğini taşıyor. Halloween serisini bir kenara bırakarak izlediğinizde yılın en iyi korku filmlerinden birini izlemiş oluyorsunuz.
  2. MARROWBONE (2017) : Birbirlerinden ayrılmamak adına annelerinin ölümünü herkesten saklayan dört kardeşin aynı zamanda kaldıkları evdeki doğaüstü varlıkla da mücadele etmelerini işleyen film, korku ve gerilim unsurlarını oldukça başarılı kullanan ve ters köşe ile biten, yılın en iyi korku filmlerinden biri oldu.
  3. UPGRADE (2018) : Düşük bütçeli, gösterişsiz dokusuyla gerçeklik hissini oldukça iyi yansıtan bilimkurgu ve korku türlerinin harmanlandığı UpgradeBlack Mirror sevenlerin kalbini çalacak bir film olarak 2018’in başarılı ve özgün yapımlarının arasına adını yazdırıyor.
  4. SİCCÎN 5 (2018) : Türk korku sinemasındaki bu yılın en yüksek, tüm zamanların ise en iyi ikinci gişe rakamına ulaşan Siccîn 5, bol metafor kullanımı ve görselliğe yüklenen yapısıyla yılın enleri arasına adını yazdırmayı başarıyor.
  5. ÜÇ HARFLİLER: BEDDUA (2018) : Bu yılın gişe başarılarında ikinci sırayı alan Üç Harfliler: Beddua, fazla sayıdaki jump scare sahnesiyle hedef kitlesi olan genç izleyicileri kendine hayran bırakarak 2018’in en iyileri arasındaki yerini aldı.

Diğer yazarların 2017 listeleri için;

https://www.karanliksinema.com/2018/12/2018-in-en-iyi-korku-filmleri.html

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.