45’lik Dergi | Temmuz Sayısı

Türk sinemasında, filmlere ismini veren şarkıları derlediğim “Filmler mi Şarkılardan, Şarkılar mı Filmlerden?” başlıklı makalemle 45’lik Dergi’nin Temmuz Sayısı’ndayım.

Yazımın girişinden kısa bir özet:

“Türk sinemasının, Muhsin Ertuğrul’un etkisiyle tiyatro uyarlamaları ile yola çıkmasından sonra, şarkı isimleriyle beyaz perdeyi süsleyen Arım Balım Peteğim (1970), Seven Ne Yapmaz (1970), Severek Ayrılalım (1971) gibi birçok film çekilmiştir. Televizyon kültürü ve klip sektörü henüz bulunmazken adeta şarkı ve albümler için uzun klip olarak nitelendirebileceğimiz bu filmlerde; dönemin ünlü şarkılarına Türkan Şoray, Filiz Akın gibi ünlü oyuncular playback yapmışlardır. Bu yazıda müzikler mi filmlerden yoksa filmler mi müziklerden yola çıkmış; hangi şekillerde yer almışlar onlara kısaca göz atacağız.”

Güncel dergilerde yer alan diğer yazılarımı buradan görebilirsiniz.

 

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.