Alacakaranlık | Mart-Nisan Sayısı

“Perili Köşkten Büyülü Konağa: Türk Sinemasında Korku Taşlamaları” başlıklı makalemle Alacakaranlık Dergi’nin Mart-Nisan Sayısı’ndayım.

Yazımın girişinden kısa bir bölüm:

“Türk korku sineması ivme yaparak yükselmeye devam ederken, kıyıda köşede unutulan Türk korku-komedilerine, başka bir deyişle korku taşlamalarına, göz atmanın da keyifli olacağını düşündüm. Öncelikle filmlerin konularına şöyle bir göz atalım, sonra da Türk sinemasında korku nasıl taşlanıyor onu inceleyelim.”

Güncel dergilerde yer alan diğer yazılarımı buradan görebilirsiniz.

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.