ANOTHER ROUND / DRUK (2020)

“Haydi Gel İçelim”

Danimarka, Hollanda, İsviçre ortak yapımı olan ve uluslararası arenada Another Round, orijinal adıyla Druk filminin yönetmen koltuğunda Festen (1998), It’s All About Love (2003), Dear Wendy (2004), Submarino (2010), The Hunt (2012), Far From the Madding Crowd (2015), The Commune (2016), The Command (2018) filmlerinin de yönetmenliğini yapmış olan Thomas Vinterberg oturuyor. Senaryosu Yönetmen Vinterberg ile Tobias Lindholm tarafından kaleme alınan filmin görüntü yönetmenliğini Sturla Brandth Grovlen üstlenmiş. Filmin oyuncu kadrosunda ise Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Rathe, Maria Bonnevie, Helene Reingaard Neumann, Susse Wold, Martin Greis-Rosenthal gibi isimler eşlik ediyor.

Daha önce The Hunt, orijinal adıyla Jagten filminde birlikte çalışan ve hafızalara kazınan bir film ortaya çıkaran Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Lars Rathe ve yönetmen Thomas Vinterberg’i yeniden bir araya getiren Another Round, her gün belli bir seviyede alkol alarak hayat standartlarının yükseleceğine dair bir araştırmaya rastlayan ve bu deneyi kendi hayatlarına uygulamaya karar veren dört lise öğretmeninden oluşan bir arkadaş grubunun hikâyesine odaklanıyor. Hans, Laust, Torben ve Martin uzun yıllardan beri arkadaş olan ve hayatlarına renk katmak isteyen dört öğretmendir. Birinin sorunlu bir evlilik hayatı vardır, biri de halen kendisini terk eden eşinin üzüntüsünü çekmektedir. Hayatları oldukça tekdüzeleşmiş bu dört arkadaş, hayatlarını değiştireceklerini düşündükleri bir alkol teorisini denemeye karar verirler. Ancak işler hiç de bekledikleri gibi gitmeyecektir.

Sinematografisi harika olan, 2021 yılının En İyi Yabancı Dilde Film Oscar’ı dahil olmak üzere 41 ödülü bulunan filmde, öncelikle Mads Mikkelsen başta olmak üzere oyuncuların performanslarının göz kamaştırdığını söylemek gerekiyor. Yönetmen Vinterberg kendini sağlama almış ve daha önce  The Commune (2016), The Command (2018) filmlerinde beraber çalıştığı Magnus Millang; Festen (1998), The Hunt (2012), Dear Wendy (2004) filmlerinde çalıştığı Thomas Bo Larsen; The Command (2018)’dan Martin Greis-Rosenthal; The Hunt (2012)’dan Susse Wold ve Mads Mikkelsen; The Commune (2016), The Command (2018) ve Submarino (2010) filmlerinden Helene Reingaard Neumann’ı da kadrosuna alarak tanıdığı, performanslarına aşina olduğu oyuncularla çalışmayı tercih ettiğini gösteriyor.

2020 yapımı Another Round; Danimarka içki kültürü üzerine bir filmmiş gibi görünse de doğru bakışla izlendiğinde küçük değişimlerin ya da seçimlerin iyi ya da kötü sonuçlarını gerçekçi bir dille anlatan hayata dair kesit izlediğinizi fark ediyorsunuz. Özellikle yakın arkadaşların alkol bağımlılığından orta yaş krizine, yalnızlıktan izolasyona değin insana ait birçok mevzuyu irdelerken bazen gülümsetip bazen göz doldurarak izleyicileri kendine hayran bırakıyor. Filmin en parlayan kısımları ise dört arkadaşın alkol testleri üzerine fikir alışverişi yaptıkları sahneler ile final sahnesi.

Sonuç olarak Another Round; yalnızca oyuncuların nefes kesici performansları nedeniyle bile izlenmesi gereken, hayattan gerçekçi bir kesit sunan, göz kamaştırıcı bir yapım.

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.