AZAZİL 2: BÜYÜ (2016)

“Büyü tutmuyor, cin çıkmıyor”

Özgür Bakar’ın yönetmenliğinde çekilen Azazil: Düğüm filminin devamı niteliğinde çekilen Azazil 2: Büyü‘nün yönetmen koltuğunda Mustafa Özen, senaryo koltuğunda ise Murat Gürvardar bulunuyor. Başrollerinde Tuğçe Kurşunluoğlu, Ayça Kuru, Sertan Erkaçan, Bedia Ener, Murat Ercanlı ve Zülal Memişoğlu’nun oynadığı filmde, sanatçı Alişan, Mehmet Aslan ve Salih Memişoğlu da konuk oyuncu olarak rol alıyor. İlk filmdeki gibi metafizik uzmanı Salih Memişoğlu’nun seanslarına gelen hastalarının yaşadığı olaylardan esinlenilerek senaryosu oluşturulan film, bu kez korkudan çok dram ağırlıklı bir yapıya sahip.

Filmin baş kahramanı olan Sedat, iş hayatında oldukça başarılı olmasına rağmen evlilik hayatı gitgide kötüye giden genç bir adamdır. Sedat’ın Esma adlı bir kadınla yasak bir ilişki içine girmesiyle evliliği kopma noktasına gelir. Sedat’ın eşi Aylin ise evliliğinin kötü gitmesinin yarattığı bunalımla beraber kabuslar görmeye ve  garip davranışlar sergilemeye başlar.

Türk korku filmlerinde sıklıkla karşımıza çıkan Mustafa özen, büyü=cin formülü kullanılarak oluşturulan filmin senaryosu, filmi uzatmak istercesine gereksiz sahnelerle uzuyor. Filmin açılış sahnesinde yer alan ve seyircileri karşılayan cin çıkarma sahnesi, filmin geneli göz önüne alındığında, korku dozunun en yüksek olduğu tepe noktasını oluşturuyor. Görsel efektler ve ses kurguları, filmin içerisine tam anlamıyla yedirilemediğinden her detay oldukça yapay kalarak çok göze çarpıyor. Birkaç sahnede görünen bir cin sureti dışında, ses efektlerinin boğuculuğu ile korkutmaya çalışan film, korku filmi anlatımından ziyade aile dramına odaklanmış. Oyuncuların performansları ise, birçok sahnede inandırıcılıktan oldukça uzak.

Anadolu’da cinler konusunda birçok halk inancı bulunmasına rağmen Azazil 2: Büyü maalesef bunların hiçbirisinden beslenememiş. Kur’an-ı Kerim ve okunan dualar ile film kendine İslami bir taraf ediniyor olsa da, bu sahneler adeta filme gereksizce serpiştirilmiş. Hem İslami hem de evrensel inançlarda yer alan ve ilk filmde karşımıza çıkan kulak çınlaması, sinek ile kabus görme gibi musallat belirtileri Azazil 2: Büyü‘de de kullanılmış. Bunun yanı sıra filmin adında bulunan ve üzerinde daha çok durulması gereken büyü unsuru ise kısa bir sahne ile geçiştirilmiş.

Kısaca; Azazil 2: Büyü, oldukça sıradan bir anlatıma sahip olduğundan  herhangi bir merak ya da korku unsuru ile seyirciyi de kendine bağlayamadan sınıfta kalıyor.

Not : 3/10

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.