AZEM 3: CİN TOHUMU (2016)

“Kötülük Kötülüğü Doğurur!”

Azem 3: Cin Tohumu, 2014 yılından bu yana her yıl bir yenisi ile izleyicilerle buluşan Azem serisinin üçüncüsü. Serinin ilk filmi Azem: Cin Karası‘ndan itibaren Anadolu’da yaşanmış gerçek olayları, yaşandıkları evde çekerek beyazperdeye taşıyan yapım şirketi Retropro, her filmde farklı bir yönetmenle çalışma tercihini devam ettiriyor. Azem 3 filminin yönetmen koltuğunda bu kez, Azem 2: Cin Garezi filminin görüntü yönetmenliğini yapan Hürcan Emre Yılmazer bulunuyor. Film çok bilindik bir senaryo ile çekilmesine rağmen oyunculukların başarılı oluşu filmi izlettiriyor. Revşan Genç, Yeşim Egemen, Veysi Alışkan başta olmak üzere oyuncu kadrosunun filmdeki performansları oldukça etkileyici ve gerçekçi. Serinin diğer filmlerinde olduğu gibi bu filmde de soundtrack Emrah Erdemir’e ait.

Film oldukça alışık olduğumuz; cinci hocaya büyü yaptırma ile başlıyor. Aldatıldığından şüphelenen Zehra danışmak üzere hocaya gider ve onun tavsiyesi üzerine büyü yaptırır. Bu büyü kocasını eve döndürmeyi ve kocasının ilişki yaşadığı kadına azap çektirmeyi amaçlamaktadır. Ancak olaylar çığrından çıkacak ve içinden çıkılamayacak bir hal alacaktır.

Büyü ve cin olgularının doğuracağı kötü sonuçlar üzerine gerilim ağırlıklı bir yapıyla ilerleyen Azem 3, vicdani sorgulama üzerine yoğunlaştığında dram, klişeler üzerinden ise korku türüne yöneliyor. Korku filmlerinde artık klişe olarak görülen ayna gibi birçok unsur, Azem 3‘te de karşımıza çıkıyor. Bunların bol kullanımı nedeniyle seyirciyi yeterince korkutamıyor ya da şaşırtamıyor ancak yine de merak uyandırarak kendini izlettiriyor.

İki evli çift arasında geçen, az sayıdaki oyuncu kadrosuyla düz bir anlatım yolu tercih edilen film, kullanılan metaforlar ve detaylar ile sıradanlıktan kurtuluyor. Berzah alemine geçiş; kapı vurulması, duvara çekiçle çivi çakma, baltayla vurma gibi metaforlar üzerinden oldukça başarılı olarak verilmiş. Havas Aliminin istiare namazı sırasında berzah aleminde gezinerek olayları izlemesi ve duvara ayna çakma sahneleri filmin çarpıcı görselleri olarak öne çıkıyor. Diğer cin ve büyü içeren filmlerin aksine çarpılma; el-ayak çarpılması göstergeleri üzerinden verilmek yerine, delirme, delirtme, cinnet getirme ve kabus görme üzerinden işlenmiş. Anadolu inançlarından beslenen cin ve büyü olgularının, modern kent ya da kent yaşamı olmaksızın yalnızca kırsal yaşam üzerinden verilmiş olması filmin inandırıcılığını destekleyen etkenlerden biri.

Azem 3‘de baskın bir dini söylem dikkati çekmemekle birlikte, büyü yapımında faydalanılan kitaplar ve cinlerle ilgili bilgiler filmin başlangıcında seyircilere didaktik olmayan bir yapıyla dış ses tarafından veriliyor. Filmin sonu başından kendini belli ediyor olsa da, başarılı oyunculuklar ve yaratıcı metaforlar için izlenmeye değer.

Not : 6,5/10

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.