BEAST (2017)

Michael Pearce’ın hem yazdığı hem de yönettiği ilk uzun metraj filmi olan Beast, ilk gösterimini Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirmişti. Görüntü yönetmenliğini Benjamin Kracun’un yaptığı filmin müzikleri ise Jim Williams’a ait. Filmin başrollerinde Jessie Buckley, Johnny Flynn, Geraldine James, Trystan Gravelle ve Shannon Tarbet bulunuyor.

Filmin konusunu genç bir kadının ailesinin tasvip etmediği bir adama âşık olması oluşturuyor. İzole edilmiş bir toplulukta ailesi tarafından kontrol edilen bir hayat yaşayan sorunlu bir genç olan Moll, yaşadıkları adada yaşanan ve genç kızların kurban olduğu seri cinayetlerinden sorumlu olduğu düşünülen Pascal’a âşık olur. Ancak Moll’un bu aşk uğruna ailesini ve içinde yaşadığı topluluğu karşısına alması gerekecektir.

Bir seri katile âşık olsanız ne olur, onu bu haliyle de sevebilir misiniz, aşk bunun üstesinden de gelebilir mi ya da sevdiğiniz kişi seri katil olmakla suçlansa onun yanında kalmaya devam eder misiniz, ona ne kadar inanırsınız, onu ne kadar tanıyabilirsiniz gibi soruların hepsini arayan film başarılı bir sinematografiye de sahip.  Bir yandan seri katilin öldürdüğü genç kızlara ait cesetler bulunurken bir yandan yaşanan aşk hikayesi devam ediyor. Bu sırada topluluk, kendince suçlu olabileceğini düşündüğü “yabancı”lara baskı uygularken; Moll bireysel ve toplumsal özgürlüğü için savaşmaya başlıyor. Bu savaşı kazanmaya yaklaştığında ise Pascal’ın göz altına alınmasıyla kendi iç dünyasını, geçmişini ve hayatını sorgulamaya başlıyor. Bu bağlamda bakıldığında alışık olduğumuz zengin iyi aile kızı ile fakir serseri gencin aşkı üzerinden yola çıkılan senaryo, araya farklı film türlerine ait sahnelerin serpiştirilmesi ile bu klişe hikâyeden arınarak özgünleşiyor.

Polisiye, suç, gizem ve gerilimin dozunda serpiştirildiği Beast, toplulukların yabancılara dair ön yargılarını, içimizde tuttuğumuz içgüdülerin toplum tarafından nasıl bastırıldığını naif bir dille anlatan yapımlardan biri. Beast’te içerisinde yaşadığı toplumdan ve baskıdan kaçmaya çalışan Moll’ü başlangıç kısımlarında 1997 yapımı Titanic’deki Rose’a; Pascal ve Nuno’yu 2012 yapımı Jagten’deki Lucas’a benzetmek mümkün. Moll’ün kendisinden ve toplumdan saklamaya çalıştığı içgüdülerinin rüyaları aracılığıyla yavaş yavaş ortaya çıktığı sahneler filmin gerilim atmosferini artırıyor. Bu rüya sahnelerine ek olarak Pascal ile Moll arasındaki tutku filmin romantik akışını desteklerken, bulunan cesetler ve kaçırılan kızlara ilişkin haberler ise suç ve gizem unsurlarını filme dâhil ediyor.

Sonuç olarak Beast, içerisinde farklı film türlerini barındırarak ilerleyen, kendimizi ve aşkı sorgulatan başarılı bir film.


KÜNYE

Yönetmen: Michael Pearce

Senaryo: Michael Pearce

Görüntü Yönetmeni: Benjamin Kracun

Müzik: Jim Williams

Oyuncular: Jessie Buckley, Johnny Flynn, Geraldine James, Trystan Gravelle, Shannon Tarbet

IMDB: 7

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.