BERZAH: CİN ALEMİ (2016)

“Cinlerin Aleminde Yaşamak”

Filmstop’un yapımcılığında çekilen, Ahmet Can Kasap’ın ilk uzun metraj filmi olan Berzah: Cin Alemi‘nin görüntü yönetmenliğinde, kısa filmleriyle birçok ödül kazanmış olan A.S. Hakan Gök bulunuyor. Filmin müzikleri Zeynel Günbek ve  Azem serisinden hatırlayacağımız Demir Baran Kutlu tarafından hazırlanmış. Filmin oyuncu kadrosunda Ufuk Kaplan, Kemal Burak Alper, Serhat Barış, Alp Akar ve Nilüfer Aydan bulunuyor.

Filmin senaryosu Üsküdar’da terk edilmiş bir evde bulunan ses kayıtlarından yola çıkılarak oluşturulmuş. İnsanlardan kendini tamamen soyutlamış bir şekilde hayatına devam etmeye çalışan Mete, kendisine musallat olan birtakım varlıkların etkisi altındadır. Mete’nin üzerindeki bu musallatın nedeni,  annesi Nesrin’in geçmişte şiddet dolu geçen evlilik yaşamını düzeltebilmek için Kerim Hoca’ya yaptırdığını zannettiği bağlama büyüsünden kaynaklanmaktadır. Geçmişte yaşanan olaylar, yıllar içinde Mete’nin  peşini bırakmayan büyük bir lanete dönüşmüştür.

Oyuncuların performansı başta Ufuk Kaplan ve Serhat Barış olmak üzere oldukça gerçekçi ve etkileyici. Filmde kullanılan görsel efekt ve makyajlar da kaliteli ve başarılı. Çekimler ve çekim açıları, sahnelerde kullanılan detaylar titizlikle düzenlenmiş. Özellikle seçilen mekanlarda ve bu mekanlara ait tasarımlarda filmin sanat yönetmenleri Rüçhan Ceryan ve Yiğit Abik’in ciddi bir mesai ve emek harcamış olduğu da dikkatleri çekiyor. Filmde yer alan şifa tası ve tılsımların gerçek olması ciddi bir titizlikle çalışıldığının en önemli göstergeleri.

Berzah: Cin Alemi‘nin diğer Türk korku filmlerinden ayrılmasını sağlayan en önemli özelliklerinden biri, tekinsizlik ve musallat göstergesi olarak sıklıkla kullanılmış olan sineklerin farklı kullanımı. Yabancı ve Türk musallat vakası işleyen korku filmlerinin olmazsa olmazı durumundaki sinek, bu filmde efekt kullanılmaksızın gerçek olarak kayda alınmış. Birçok Türk korku filminde başarısız görsel efektlerle eklenen filmlerden farklı olarak Berzah’ta yer alan sinekler, yalnızca dikkatli izleyicilerin fark edeceği bir detay olarak belli belirsiz olarak karşımıza çıkıyor. Filmin senaryosu akılcı ve dinamiği iyi oluşturulmuş, olması gereken yerde twist yapan özgün bir hikayeye sahip. Filmde bulunan tek kusur kurguda karşımıza çıkıyor. Birçok sahnenin amatör kurguyla kesik kesik ilerlemesi, izleyiciyi ara ara filmden koparıyor.

Son yıllarda gösterime giren Türk korku filmlerinin arasından rahatlıkla sıyrılacak kalitede olan Berzah: Cin Alemi, birçok yeni yönetmenin ilk korku filmi denemesinde başarısız olacağı mitini çürütüyor. Ahmet Can Kasap, bu yıl ilk korku filmi deneyimi gerçekleştiren ve kalıcı olamayacak olan onlarca yönetmen arasından sıyrılarak, Can Evrenol’un Baskın: Karabasan‘ından sonraki sıraya adını altın harflerle yazdırmayı başarıyor.

Sonuç olarak Türk korku tutkunlarının film gösterimdeyken kaçırmaması şiddetle tavsiye edilir.

Not : 7,5/10

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.