BİNA (2020)

“Festivallerden Vizyona…”

LucidLab yapımcılığında çekilen, Orçun Behram’ın ilk uzun metraj yönetmenlik deneyiminin bir ürünü olan ve aynı zamanda senaryosunu da Behram’ın kaleme aldığı Bina filmi; dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nin Keşif Bölümünde gerçekleştirdikten ve akabinde önce 56. Altın Portakal Film Festivali’nde, sonra ise 39. İstanbul Film Festivali’nin açık hava gösterimleriyle çevrim içi gösterimleri vesilesiyle izleyicilerle buluştuktan sonra 16 Ekim 2020 tarihinde sinemalarda gösterime girdi. Her ne kadar Bina ilk olarak 24 Nisan 2020 tarihine gösterim tarihi almış olsa da bu dönemde koronavirüs (COVID-19) nedeniyle sinemaların kapanmasından ötürü 9 Ekim’e ertelense de en nihayetinde 16 Ekim’de sinemalarda seyirciyle buluştu.

Bina filmi; 2019 yılında düzenlenen The Nantes Uluslararası Film Festivali’nde Özel Jüri mansiyonunun yanı sıra 39. İstanbul Film Festivali’nde de Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü ve CMYLMZ Fikir Sanat tarafından verilen 30.000 TL’lik para ödülünün yanı sıra Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’ne, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’ne ve En İyi Özgün Müzik Ödülü’ne layık görüldü.

Filmi, 39. İstanbul Film Festivali’nin çevrim içi uygulamaları aracılığıyla izlemiş ve Bina hakkında detaylı bir eleştiri yazısı yazmıştım.

Bu yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.