BİR PSİKOPATIN GÜNLÜĞÜ (2020)

“Ters Köşelere Doyamamak”

Makinist Film yapımcılığında, Kocaeli’nin Gebze’ye bağlı Çayırova beldesinde çekilen, ilk açıklandığı adıyla Vahşi İntikam, sonrasında Bir Psikoloğun Günlüğü, vizyona girişi sırasında ise Bir Psikopatın Günlüğü filminin yönetmen koltuğunda ilk uzun metrajıyla Samet Başormancı oturuyor. Başormancı’nın görüntü yönetmenliğini de üstlendiği filmin senaryosunu ise filmin başrolünde yer alan Burak Ergün kaleme almış. Müzikleri Zafer Günen’e ait olan filmin oyuncu kadrosunda Burak Ergün, Elif Çiçek, İsmail Erzurum, Kerem Kurt, Ertuğrul Yüreklikul, Ayten Zehra, Ayhan Demirdelen, Uğur Dalkılıç, Eren İskender, Birkan Şahin, Ersin Kozan, Tansu Şengezer, Cihan Soyluçiçek gibi isimler bulunuyor. Bu geniş oyuncu kadrosunun yanı sıra filmin yönetmeni ve görüntü yönetmeni olan Samet Başormancı’nın da cameo mahiyetinde bir sahnede rol aldığını eklemek gerekir.

Filmin konusunu yerli gerilim örneklerinde sıkça karşımıza çıkmaya başlayan intikam hikâyesi oluşturuyor. İyi bir eş ve insanlara faydalı olan Burak’ın hamile eşini kaçırıp fidye isterler. Beklenmedik bir şekilde eşini ve doğmamış çocuğunu acımadan öldürürler. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Her şeyini kaybeden Burak, psikopat bir ölüm makinasına dönüşüp eşinin ve çocuğunun katillerinden intikam alacaktır.

Çekim öncesi planlama yapılmadan, denedikleri her açıyı bir şekilde kurguda kullandıkları, gece çekimlerinde ışık kullanmamanın azizliğine uğranılan, ortam seslerinin ses kurgusu sırasında kısılmadığı hatta bütün seslerin sinema salonunda izleyicinin kulağına patladığı, 80’li  dakikalarda sesin ansızın 3 ilâ 5 dakika boyunca bir anda kesilip sessiz filme geçilmesi sonrası birden sesin tekrar başladığı, daha önce Kabus (2018) ve Deney (2020) filmlerinde kullanılan ters köşelerin yeni bir keşifmişçesine kullanıldığı, sinematografik olarak değerlendirme yapılamayacak durumda bir yapım Bir Psikopatın Günlüğü… Üstüne üstlük, filmin iki ters köşesinden birisinin de filmin fragmanında birkaç saniyelik de olsa görünmesi; bütün planları alt üst ediyor. Dahası, geçtiğimiz ay vizyona giren İntikam Soğuk Duş (2020) filminin finali de Bir Psikopatın Günlüğü’nün seyirciyi bekleyen ilk final sahnesinde birebir karşımıza çıkıyor.

Bu filmden önce Şeytan Oyunu (2019) ve İstasyon (2018) filmlerinde izlediğimiz Burak Ergün, bu filmde de oyunculuktan sınıfta kalırken, kötü kamera açıları ve sürekli titreyen kameralar nedeniyle baş dönmesi geçirmemek de elde değil. Kanlı işkence sahneleri nedeniyle +18 alan film, anıldığı gibi korku türünde değil dram – gerilim türünde bir yapım. Filmin öne çıkması gereken kısmı bir psikoloğun psikopat bir katile nasıl dönüştüğünün görülmesi iken, maalesef yeterince derin bir karakter yaratımı süreci ve iyi bir oyunculuk olmaması nedeniyle böyle bir dönüşüm izleyiciye yansıyamıyor.

Sonuç olarak Bir Psikopatın Günlüğü, yerli gerilime katkı sağlamayan, izleyicinin kulak ve gözlerini yorarak sınıfta kalan başarısız bir yapım.

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.