CİN ÇIKARMASI / MY GUARDIAN ANGEL (2016)

MY film yapımcılığında 2016 yılında çekilen My Guardian Angel Türkiye’de bu hafta Cin Çıkarması adıyla gösterime girdi. Filmin yönetmen koltuğunda korku ve gerilim türünde olan Black Ink (2006), Quanna (2008), Cold Blood (2012), Intrusion (2012), Raw Visit (2014), The Spiritualist (2016), Paranormal Farm (2017) gibi filmlerin yönetmenliğini yapmış olan Mümtaz Yıldırımlar bulunuyor. Yapımcılığı ve müzikleri de Yıldırımlar’a ait olan filmin senaryosu ise Deanna Dewey ve Jane Alexandra Foster tarafından yazılmış. Filmin başrollerinde Petra Byrant, Maria Figgins, Adrian Annis, Tova Leigh ve Holly Jacobson bulunuyor.

Filmin konusuna gelecek olursak; 11 yaşındaki masum otizmli Hannah, maalesef sevgili ikiz kız kardeşi Angel’ın ölümünden sonra dayanılmaz bir hüzün ve acı yaşamıştır. Bu koşullar altında, hâlâ kayıplarıyla ve kötü muamele gören ebeveynleriyle aynı çatı altında yaşamakta olan Hannah, yeni okulunda yeni bir başlangıç yapacak gibi görünse de, kötü muamele ve yabancılaşma orada onu burada da beklemektedir.

My Guardian Angel oldukça az oyuncu etrafında dönmesine rağmen oldukça başarılı ve inandırıcı bir atmosfer yaratmayı başarıyor. Özellikle anne ve babayı canlandıran oyuncuların performansları izleyicileri rahatsız edecek gerçekçiliğe ve inandırıcılığa sahip. Yan rollerde yer alan falcı Della karakteri dahi oldukça orijinal bir biçimde beyazperdede can buluyor. Öyle ki yerli korku filmlerinde hiç görmediğimiz el falı unsuru bu karakter yoluyla filmle dahil edilmiş. Filmde kullanılan çekim açıları ve ışık kullanımı yönetmenin sonraki çalışmalarını merakla bekletecek etkiyi izleyicide yaratmayı başarıyor.

Film kendinden önceki The Dentist (1996), Lolita (1962) gibi filmlere saygı duruşu yaparken dozu kaçırmayıp özgünlüğünden ödün vermemeye dikkat ediyor. Aynı şekilde filmin odağına taşıdığı ve çok ince bir çizgi olan fiziksel ve psikolojik çocuk istismarını ele almasında da özgünlük kendisini gösteriyor. Evet, bu konu herkesi rahatsız edecek cinsten, ancak Cin Çıkarması filminde bu konu “istismar” edilmeden mimik, jest ve izleyicide bu hissi yaratacak açılarla ele alınıyor.

Cin Çıkarması’nda perdeye yansıyan hiçbir detay bağlantısız değil. Her bir sahnenin başka bir sahneyi desteklediği, bir domino taşı gibi birbirine destek olduğu ender yapımlardan biri. Öyle ki film, bu domino etkisini finale kadar taşıyarak finaldeki ufak bir dokunuşla izleyicinin taşları zihninde doğru yerlere oturtmasını sağlıyor. Filmde birçok klişe kullanılmış olmasına rağmen, bu klişeler seyirciyi rahatsız etmiyor. Filmde özel efekt, makyaj gibi özel dokunuşlar fazla bulunmadığı halde, ebeveyn-çocuk çatışması üzerinden gerilimi başından finale dek sürdürmeyi başarıyor.

Sonuç olarak Cin Çıkarması her ne kadar adıyla dikkat çekmeyecek hatta güme gidebilecek bir film olsa da, İngiltere’de var olan hayalet inancını başarılı bir biçimde perdeye taşıyan, çocuk istismarını sınırları aşmadan iyi bir biçimde göz önüne seren, korku sahnelerinden ziyade gerilimin açılıştan itibaren seyircinin yakasını bir an dahi bırakmadığı bir yapım.


KÜNYE

Yönetmen: Mümtaz Yıldırımlar

Yapımcı: Mümtaz Yıldırımlar

Senaryo: Deanna Dewey, Jane Alexandra Foster

Görüntü Yönetmeni: Ben Jacobson

Müzik  : Mümtaz Yıldırımlar

Oyuncular: Petra Byrant, Maria Figgins, Adrian Annis, Tova Leigh, Holly Jacobson

IMDB : 5

 

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.