EFSUNLU: AYİN (2020)

“Kabirden Gelen Ayine Gider”

Enis Özkan Film yapımcılığında çekilen ilki geçen yıl gösterime giren Efsunlu: Kabirden Gelen (2019) sonrasında serinin ikinci filmi olan Efsunlu: Ayin‘in yönetmen koltuğunda serinin ilk filmini de çekmiş olan Uğur Kaplan oturuyor. Senaryosu Özgür Bakar, Alper Kıvılcım ve Koray Yeltekin’e ait olan filmin oyuncu kadrosunda ise Eylül Ezgi Yılmaz, Sedef Şahin, Kirkor Dinçkayıkçı gibi isimler bulunuyor.

Efsunlu: Kabirden Gelen (2019) filminin kaldığı yerden devam eden Efsunlu: Ayin‘in konusunu kız öğrenci yurduna yeni gelen Ebru’nun yurdun geçmişini araştırması oluşturuyor. Gazetecilik bölümü son sınıfta okuyan Ebru, başlarda anlatılan hikayelere inanmasa da burada yaşadığı korku dolu deneyimler ve geçmişe ait gördüğü sanrılar nedeniyle yurdun geçmişini araştırmaya karar verdiğinde cevapsız birçok soruyla karşılaşacaktır. Bu yurtta hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Ebru, kendisine musallat olan varlığın geçmişte yurtta kaybolduğu iddia edilen kızlarla bir bağlantısı olduğunu çözdüğünde, binlerce yıldır insanlar ve cinler arasında süregelen bir akdin bozulacağı ayin gecesinin tam ortasında kalacaktır.

İlk film yani Efsunlu: Kabirden Gelen, yurda yeni gelen Kübra üzerinden şekillenirken, serinin ikinci filmi olan Efsunlu: Ayin‘de ise yurdun geçmişi araştırılırken yurt müdiresi Zahide’nin ve kızı Burcu’nun hikâyeleri de devreye giriyor.

Önceki filmle bağlantılı olmasına rağmen çok fazla flashback ile önceki filme gönderme yapmaktan kaçınan Efsunlu: Ayin‘in görüntü kalitesi ve çekimleri başarılı olmasına karşın, ilk filmde karşımıza çıkan yaratıcılığın bu filmde sürdürülemediği göze çarpıyor. İlk filmde hissettirilmeden kotarılabilen az figürasyon bu filmde maalesef göze batıyor. Gösterime hızla girilmesi adına ses efektlerinde oluşan senkron hataları gibi detaylar da bu filmde belirgin olarak seyirciye yansıyor.

Filmin yükü bu kez Sedef Şahin’den Eylül Ezgi Yılmaz’a kaymış ve Yılmaz da bu yükü olabildiğince kaldırmaya çalışmış. Ancak yurtta kalan diğer öğrenci kızların performanslarının düşüklüğü Yılmaz’ın da oyunculuğunun zirveye çıkmasına olanak tanımamış.

Sonuç olarak Efsunlu: Ayin, serinin ikinci filmi olmakla birlikte, ilkindeki yaratıcılığı bünyesinde barındıramayıp  onu geçmeyi başaramasa da birçok jump-scare ve kaliteli çekimleri ile yerli korku türündeki amatör yapım havuzundan rahatlıkla sıyrılan bir film olmayı başarıyor.

Not : 7 / 10

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.