EFSUNLU: KABİRDEN GELEN (2019)

“Ziyaret Edilmemesi Gereken Mezarlar Vardır”

Enis Özkan Film yapımcılığında çekilen Efsunlu: Kabirden Gelen filminin yönetmen koltuğunda Ammar: Cin Tarikatı (2014), Azazil: Düğüm (2014), Helâk: Kayıp Köy (2015), Deccal (2015), Deccal 2 (2017), Alem-i Cin (2018) filmlerinin görüntü yönetmenliğini yapmış olan Uğur Kaplan oturuyor.  Senaryosu Özgür Bakar, Alper Kıvılcım ve Koray Yeltekin’e ait olan filmin görüntü yönetmenliğinde Hakkı Kaplan; oyuncu kadrosunda ise Sedef Şahin, Elif Kartal, İlke Al, Dilara Çakır, İrem İpek, Hilal Orhan, Reyhan İlhan, Zeynep Turpçu, Nilgün Atılgan, Orçun Çıtır gibi isimler bulunuyor.

Yıllar önce kızlar yurdunun kapısının önüne bırakılan Burcu bebek, yurdun sahibesi Zahide tarafından evlatlık alınmış, kilitli kapılar ardında büyütülmüştür. Yurda yeni gelen Kübra; Funda ve arkadaşlarının zorbalıklarıyla zor günler geçirmektedir. Burcu’nun hastalığını öğrenip ona yardım etmek istediğinde esrarengiz paranormal deneyimler yaşayacaktır. Bilinen bir şey varsa o da bu yurtta hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığıdır.

Türk korku sinemasında alışkın olduğumuz müstakil ev yerine bir öğrenci yurdunu merkezine alarak, birkaç sahne dışında tamamı yurtta geçen filmin; çekimlerinden makyajlarına, oyuncuların performanslarından sanat yönetimine değin başarılı bir iş olduğunu söylemek mümkün. Efsunlu: Kabirden Gelen, korku sahnelerinin bazılarının (ki birçoğu fragman ve tanıtım videolarıyla da izleyicilerle film gösterime girmeden buluşma şansı buldu) yaratıcılıklarına ek olarak jumpscare sahneler de barındırmayı ihmal etmiyor.

Türdeşlerinde sıkça görülen bir hataya, bu filmde rastlamıyoruz. Film içinde izlediğimiz sahnelere dönük flashbacklerde dâhi ayrı çekimler söz konusu. Bu da hem izleyiciye olayları farklı bir açıdan takip etme imkânı sunuyor hem de filme kurgu aşamasında dâhi hak ettiği emeğin verildiğini ortaya koyuyor. Yine seyircilerin (yerli / yabancı fark etmeksizin) korku türündeki filmlerde sorabilecekleri “Bütün bunlara rağmen neden bu kız yurdu terk etmiyor?” veya “Koca yurtta neden tüm kızlar tek bir odada kalıyor?” gibi türe dair klişeleşmiş sorulara filmin içerisinde gerek diyaloglar gerekse sonraki sahnelerle cevap veriliyor olması gerçekçiliği arttıran diğer unsurlar arasında yer alıyor. Ayrıca, filmin yükünün çoğunluğunu sırtına alan Sedef Şahin, inandırıcı ve gerçekçi performansıyla da göz dolduruyor. Benzer şekilde bir başka artı olarak; korku türünde sık gördüğümüz kadın bedeni istismarı, neredeyse tüm oyuncuları kadın olan Efsunlu: Kabirden Gelen filminde karşımıza çıkmıyor.

Filmin tek handikabı, gerçekçi ve başarılı ilerleyen senaryonun son beş dakikaya girilmesiyle birlikte, yabancı yapımlarda sıklıkla karşımıza çıkan “devam filmi çekileceği” imajı yaratabilmek adına olduğu aşikâr final sahnesi. Öyle ki, filmin son beş dakikası, izleyicinin bilhassa ilk yarıda kafasında canlanan herhangi bir açığı olmayan hikâyesini de bir hayli sekteye uğratıyor.

Sonuç olarak Efsunlu: Kabirden Gelen, son dönemde seyirciyi sinema salonlarından soğutan amatör yapımlar sonrasında korku severlere nefes aldıracak bir yapım olarak öne çıkıyor. Gösterimdeyken kaçırmamanız tavsiye olunur.

Not : 7,5 / 10

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.