GECE GELEN: CİN BEBEK (2020)

“2020’nin İlk Yerli Korkusu”

Çekimleri 2019 yılında Denizli’nin Çal İlçesinde gerçekleştirilen Gece Gelen: Cin Bebek filminin yönetmen koltuğunda Boyoz Akademi Sanat Merkezi’nin de kurucusu olan ve 2014 yapımı 10. Köy Teyatora ve 2016 yapımı Bambaşka filmlerinin senaryo yazarlığını yapmış Bülent Aydoslu ilk yönetmenlik deneyimiyle yer alıyor. Senaryosunu da Aydoslu’nun kaleme aldığı filmin görüntü yönetmenliğini ise Gökhan Yılmaz üstlenmiş. Filmde kullanılan “Kaybolmuş” şarkısı ve filmin müzikleri Sinan Efe Aksoy’a ait. Filmin oyuncu kadrosunda ise Buse Sevindik, Gizem Tataroğlu, Server Mutlu, Çiğdem Güzelbatur, Ömer Polat, Onur Çimen, Melisa Yıkgeç gibi isimler bulunuyor.

Filmin konusunu Doğa’nın kendisine musallat olan cinden kurtulmaya çalışması oluşturuyor. Bir köyde yakın zamanlı kadın ölümlerinin yaşanmasıyla, cinlerin kadınlara musallat olduğuna dair dedikodular yayılmaya başlar. Bu dedikodulara kulak asmayıp inanmayan Doğa ve arkadaşı, bir gece Doğa’ya musallat olan cinin tecavüzü sonrasında kendilerini olayların içinde bulurlar.

Gece Gelen: Cin Bebek 2019 yılının 29 Kasım tarihinde gösterime girecekken ertelenmesiyle bu yılın ilk Türk korku filmi oldu ve bu vesileyle geçen yılın ilk Türk korku filmi olan Araf 2’nin uzantısının “Cin Bebek Doğuyor” olması da ilginç bir tesadüfe dönüştü.

Çekim açılarında ve oyuncuların tiyatrodan gelmelerinin etkisiyle bazı sahnelerde oldukça tiyatral performans göstermeleri gibi ufak hatalar olsa da filmin içerisinde yer alan “atanamayan öğretmenlere” yönelik sosyal mesajları, bir akademinin kendi bünyesinde öğretmen ve öğrencilerinden oluşan bir ekiple, ellerindeki olanaklar dahilinde düşük bütçeli bir proje çıkarmış olmaları filmin artıları. Filmin hikâyesi oldukça başarılı olsa da eldeki olanaklar ile yapılabilecek en iyi performansa erişilmiş. Filmin handikapları ise gereksiz uzatılan bazı sahneler, aslında filmin dokusuna uymayan bir şarkının seçilmiş olması ve olmasa da olurdu dedirten bazı görsel efektler…

Oyuncuların performansları yer yer tiyatral olmakla birlikte sahnelerin gereksiz uzatılması nedeniyle izleyiciye bazı sahnelerde vermesi gereken duyguyu maalesef geçiremiyor. Bu da oyuncuların karakterlere tam anlamıyla bürünemedikleri izlenimini uyandırıyor. Bu olumsuzluklara rağmen birçok filme kıyasla, üzerine çalışılmış hikâyesi sayesinde, sınıfı geçmeyi başarıyor. Özellikle Buse Sevindik ve Gizem Tataroğlu performanslarıyla filmin yükünü omuzluyor.

Sonuç olarak Gece Gelen: Cin Bebek; sosyal mesajları, bir sanat akademisinin kendi bünyesindeki olanaklar dahilinde küçük bir bütçeyle çekilen ve hikâyesiyle farklı olmaya çalışan 2020’nin ilk Türk korku filmi olarak kayıtlara geçiyor.

Not : 5 / 10

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.