HALLOWEEN (2018)

1978 yılında John Carpenter ve Debra Hill tarafından yaratılan Michael Myers karakteri 2018 yılına dek 10 filmle tekrar tekrar sinemaya dönüş yapmıştır.  1978 yılında Halloween ile yaratılmış ve katliama başlamış; 1981 yılında Halloween 2 ile hemen o gecenin devamında öldüremediği kız kardeşi Laurie’nin peşine düşmeye devam etmiş; 1982 yılında Season of Witch ile maskenin şiddete neden olduğu konusu işlenirken adeta dinlenerek film boyunca görülmeyerek adı anılmamış; 1988 yılında The Return of Michael Myers ile tekrar ortaya çıkarak bu kez Laurie’nin kızı olan Jamie’nin peşine düşmüş; 1989 yılında Revenge of Michael Myers ile Laurie’nin kızı Jamie ile telepatik sürecini sürdürürken katliamlarına devam etmiş; 1995 yılında The Curse of Michael Myers ile bu kez Jamie’nin bebeğinin peşine düşmüş ve aslında bir tarikatın bu olayların ardında olduğu ortaya çıkmış; 1998 yılında H20 ile ilk iki filmin bittiği yerden devam eden hikâye adeta sıfırlanarak Myers karakteri, Laurie’nin 17 yaşındaki oğlunun peşine düşmüş; 2002 yılında Resurrection’da abisini öldürdüğünü sanarak başkasını öldürmesi sonrası akıl hastanesine kapatılan Laurie’nin peşine düşmüş ve sonunda onu öldürmüş, sonrasında ise ilk cinayetini işlediği evde bir televizyon programı çekmeye çalışan gençleri de katletmeyi de ihmal etmemiştir. 2007 yılındaki Halloween ile Michael Myers’ın hikâyesi baştan yazılmış, doğaüstü bir yaratık değil yalnızca içerisinde bulunduğu aile ve toplum düzeninin oluşturduğu şiddet nedeniyle kötücül bir insan olarak yetiştiğine değinilen yeni serinin ilk filmi ortaya çıkmış; 2009’daki Halloween 2’de ise bu yeni serinin devam filmiyle bu kez 1981 yılına ait filmi yeniden uyarlanmış ve Myers ile Laurie arasındaki ilişkinin derinlerine inmeye çalışılmış.

2018 yılına geldiğimizde ise bu kez 1978 yılındaki filmin bittiği yerden hikâyeye devam ediyoruz ve Myers efsanesi üzerine izlediğimiz 7 filmi çöpe atmamız gerekiyor. 2007 ile 2009 yapımı olanlar, sahip oldukları farklı yapı ile seriden fazlasıyla kopuk durumdalar. 1998 yapımı H20’de ise Laurie’nin Jamie adındaki bir kızının hiç olmadığı bir evrenin yaratılmış ve bu evren Resurrection (2002)’da Laurie’nin Myers tarafından öldürülmesiyle devam etmişti. 2018 yapımı Halloween’de ise Laurie’nin Karen adlı kızından Allyson adlı bir torunu var ve Michael bu kez Allyson’un peşine düşüyor. Nitekim Halloween 2018, 1978 sonrasında yapılan film serilerini izlemediğinizde başarılı bulacağınız, oyunculuklardan çekimlere, ilk filme göndermelerden yakaladığı 80’ler atmosferine değin oldukça kaliteli ve başarılı bir yapım, özellikle Haluk Bilginer’in canlandırdığı Dr. Sartain karakteri, Donald Pleasence’in seri boyunca 5 filmde canlandırdığı Dr. Loomis karakterinin ağırlığını aratmıyor. Halloween (2018)’i serinin 11. filmi olarak izliyorsanız, ki 1998’den itibaren seriye eklenen her filmde aynı hissi yaşıyorsunuz, başka bir Myers-Laurie evrenindesiniz. Seriye ait önceki filmleri unutarak izlerseniz keyif alabilirsiniz ancak seriye ait eski filmleri dolayısıyla da hikâye ve karakterleri anımsarsanız filmden sık sık kopmanız olası.


KÜNYE

Yönetmen: David Gordon Green

Senaryo: David Gordon Green, Danny McBride, Jeff Fradley

Oyuncular: Jamie Lee Curtis, Judy Greer, Andi Matichak, Haluk Bilginer, Will Patton, Aaron Korey, Dana Haines

Müzik: Judy Carpenter, John Carpenter, Daniel A. Davies

Görüntü Yönetmeni: Michael Simmonds

IMDB: 7,4

 

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.