HANZAP (2021)

“Ne Çektiğim(n)i Biliyor musun?”

13 Ağustos 2021 tarihinde gösterime girecek olan ve ESB Film yapımcılığında Malatya’da çekilen Hanzap filminin yönetmen koltuğunda 17 Aralık 2021 tarihinde gösterime girecek olan Mezarsız Bebek, 24 Aralık 2021 tarihinde gösterime girecek olan Gizemli Köy ile belirsiz bir tarihe ertelenen Bakıcı ve Şeytanın Kitabı filmlerinin de yönetmenliğini yapmış olan Okan Ege Ergüven oturduğu filmin oyuncu kadrosunda ise Sena Tuğçe Güner, Emin Gümüşkaya, Naci Taşdöğen, Ömer Duran, Seher Terzi, Fatma Nilgün İslamoğlu, Hanzade Özipek, Aslı Bircan gibi isimler yer alıyor.

Filmin konusunu kâbuslar görmeye başlayan ve musallata uğradığına inanan Pınar’ın başından geçen olaylar oluşturuyor. Annesi ile birlikte yaşayan Pınar, kâbuslar görmeye ve uyurgezer bir biçimde dolaşmaya başladığını fark ettiğinde uyumaktan kaçınmaya başlar. Annesi, abisi ve yengesi Pınar’ı önce bir psikiyatriste, değişiklik olmadığını hatta Pınar’ın gitgide kötüye gittiğini fark ettiklerinde ise bir hocaya gösterirler. Hocanın musallatı kovma çabası daha kötü olayların gelişmesine neden olacaktır.

Çekimleri orta halli olan filmde mekân kullanımları hayli sorunlu. Pınar karakteri çamaşır asarken kiremitleri görünen gecekondumsu bir yapıdan, evin içerisine girildiğinde orta gelirli bir apartman dairesi havasına geçilirken, banyoya girildiğinde ultra lüks bir ortamla karşılaşılıyor. Yönetmenin mekân kullanımındaki başarısızlığına ek olarak Eymen Baba karakterinin cin çıkarma sahnesinde mikrofonunun sallanması sonrasında ise kazağının kenarında görülmesi yönetmenin çekim yaparken vizörden ne çektiğini kontrol etmediğini gözler önüne seriyor.

Bahsi geçen sorunlara rağmen oyuncuların performansları birçok yerli korku yapımına göre hayli inandırıcı ve başarılı. Emin Gümüşkaya şimdiye dek oynadığı Hannas: Karanlıkta Saklanan (2015), Şeytanın Çocukları: El-Ebyaz (2016), İki (2017), Morg (2017), El Ummar (2018) gibi yerli korku filmlerinde vasatın altı bir oyunculuk sergilerken, bu filmde kendini bulmuş ve gerçekten inandırıcı bir performans göstermiş. Komedi yapımlarından hatırlayacağımız Naci Taşdöğen, Ömer Duran ve Seher Terzi bir korku yapımında oynamalarına rağmen vasatın üstü bir performans sergilemişler. Komedi oyuncularının korku filmlerinde karşımıza çıkması da ilk değil; daha önce Sahir: Deep Web (2019) filminde Sinan Bengier’i komiser, Tevfik İnceoğlu’nu kızın babası ve Tahsin Taşkın’ı da ev sahibi rollerinde izlediğimizde başarılı olduklarını görmüştük. Ne tesadüf ki Kaygısızlar dizisinde Tevfik İnceoğlu’nun rol arkadaşı olan Ömer Duran’ı da bir korku filminde bu vesileyle izlemiş olduk.

Sonuç olarak Hanzap; oyuncuların performanslarının sınıfı geçtiği ancak yönetmenin sınıfı geçemediği vasat bir yapım.

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.