HAUNT (2019)

“Kâbuslar Gerçek Olursa”

Amerika’da geçen yılın 13 Eylül’ünde gösterime giren, ülkemizde ise birkaç kez ertelendikten sonra bu hafta gösterime girme şansı bulan Haunt’un yönetmen koltuğunu Bryan Woods ve Scott Beck paylaşıyorlar. Senaryosu da Nightlight (2015), A Quiet Place (2018) gibi filmlerin de senaryosunu yazan Woods-Beck ikilisine ait olan filmin yapımcıları arasında Eli Roth da bulunuyor. Görüntü yönetmenliğini Ryan Samul’ün üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ise Katie Stevens, Will Brittain, Lauryn Alisa McClain, Andrew Lewis Caldwell, Shazi Raja, Schuyler Helford, Ty Hoffman gibi isimler bulunuyor.

Filmin konusunu bir kaçış evine giren bir grup gencin kaçış mücadelesi oluşturuyor. Aşırı sorunlar yaşadığı erkek arkadaşından güç bela ayrılmayı başarmış olan Harper, sonunda hayatına iyi bir şekilde devam etmek için ilk adımı atmış olur. Cadılar Bayramı için arkadaşlarının yanına giden genç kadın, eğlenmek amacıyla efsanevi perili ev oyununa katılır. Fakat eğlence için gittikleri bu perili evde hiç beklemedikleri şeyler karşısında dehşete düşeceklerdir.

Bu yılki Cadılar Bayramı zamanına ülkemize yetişebilen filmin çekimleri ve mekân tasarımı oldukça başarılı. Son yıllarda her ülkede sayısı hızla artan, Gece Seansı (2016), Escape Room (2017), No Escape Room (2018), Escape Room (2019) başta olmak üzere filmlere de konu olan kaçış odası teması Halloween ile birleşiyor ve Haunt ortaya çıkıyor. Oyuncuların performanslarının hayli başarılı olduğu ve izleyicileri kendileriyle birlikte kaçış evinde kapana kısılmış gibi hissettirebildiklerini söylemek mümkün. Film boyunca karakterlerin peşine düşenin Harper’ın erkek arkadaşı mı, hayaletler mi yoksa başka birileri mi olduğunu düşünerek filmin sonuna dek gerilimi yaşamayı başarmak mümkün. Filmin unutulmaz olmasını sağlayan ise finalde karşımıza çıkanlar.

Cadılar Bayramı’nın olmazsa olmazı korkutucu palyaçolar, cadılar, vampirler karakterlerin karşısına çıkarken; örümceklerden tabutlara, karanlıktan bedeninden parça kopmasına çoğu insanın en derin kâbusları karakterler üzerinden izleyicilere yaşatılıyor. Klişeler olmasına rağmen, uygun şekillerde kullanılmışlar.

Sonuç olarak Haunt, kaçış evi meraklılarının gerilerek izleyecekleri, gösterime giren çoğu korku filmine nazaran bazı sahneleriyle akıllarda kalacak, vasatın üstü bir yapım.

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.