HÜDDAM 2 (2019)

“Günahının Bedelini Mutlaka Ödersin”

2015 yılında gösterime giren Hüddam, görsel efekt kullanmayan ilk Türk korku filmi unvanıyla anılmış, gişede yeterince izleyiciye ulaşamamasına karşın zaman içerisinde gösterimdeyken izlemeyen birçok izleyicinin merakla dvd’sinin çıkmasını ya da internette yayınlanmasını beklediği bir film olmuştu. İlk filmin yönetmeni Utku Uçar, serinin yeni filmi Hüddam 2’de yine yönetmen koltuğuna otururken; ilk filmde senaryo koltuğunu paylaştığı Murat Özer’den ayrılarak bu kez senaryoyu tek başına kaleme alıyor. İlk filmde olduğu gibi görüntü yönetmenliğini yine Mustafa Kuşçu üstlenirken, ilk filmin müziklerini yapan Utku Uçar bu kez müzikleri Mert Oktan’a emanet ediyor. Adana’da çekilen filmin oyuncu kadrosunda ise Ebrar Kurt, Bülent Kaya, Hakan Erkuran, Funda Öz, Ayşe Kaya, Can Beslen, Yavuz Çetin, İsmail Ergin, Emin Ersin Şentürk gibi isimler bulunuyor.

İlk filmde cin musallatına uğrayan annesinin köyüne giderek olayların nedenlerini araştıran bir gencin hikâyesi anlatılmıştı. Hüddam 2’de ise akrabaları tarafından şiddet gören bir genç kızın öyküsü işleniyor. Öz yeğeni tarafından tecavüze uğrayan doğuştan bedensel ve zihinsel engelli Fatma, bir süre sonra hamile olduğunu fark eder. Doğumunda annesi ve babasını kaybeden Fatma için bu bebek, yalnızlığına son verecek bir umut olur. Bebeğin doğmasını istemeyen Fatma’nın amcası Recep şiddet uygulayarak bebeği düşürür. Bu olay Fatma için çok büyük bir yıkım olur ve kendi ebesi olan Songül’den yardım ister. Songül Fatma’ya yapılan bu kötülüğün karşılıksız kalmaması için, kendi canı pahasına Hüddam daveti ile bir ritüel gerçekleştirerek bebeği geri getirir.

Çekim kalitesi, sinematografisi ve renk düzenlemeleri göz alıcı olan Hüddam 2’nin ilk yarısı dram üzerinden ilerlerken, ikinci yarısı “az efekt” kullanılarak elde edilmiş başarılı korku sahneleri zinciri içeriyor. Halk inançlarının yansımaları izleyicilere kör göze parmak biçiminde kullanılmayıp ince detaylar üzerinden verilirken; Anadolu’da, köylerde anlatılan, memoratlarda karşımıza çıkan cin musallatı, delirtme üzerinden işleniyor.

Filmdeki oyuncuların performansları gerçekçi, inandırıcı ve oldukça başarılı. Özellikle ana karakter rollerindeki Bülent Kaya ve Ebrar Kurt oyunculuklarıyla göz doldururken, Hüddam davetini gerçekleştiren Ayşe Kaya’nın performansı göz dolduruyor.

Türk korku sinemasında nadiren karşımıza çıkan başarılı hikâyelerden birine sahip olan Hüddam 2’de sorun olarak görülebilecek tek şey; ilk yarının tamamen dram, ikinci yarının ise korku üzerinden ilerlemesi zira Türk korku seyircisinin bol jumpscare içeren filmlerle bile tatmin olmazken, eli yüzü düzgün olan bu filmi korku içermediği ya da çok dram içerdiği yönünde eleştirmesi olası. Oysa ki ikinci yarı boyunca izleyiciye nefes aldırmayan, delirtici bir atmosfer söz konusu. Korku atmosferinin bu denli başarılı olmasının sebebi ise üzerinde çalışıldığı belli olan ince detaylarda gizli. Diğer Türk korku filmlerinin aksine bu filmde izleyiciyi bekleyen ölüm sahneleri, herkesin başına gelebilecek gerçekçi bir dokuyla sunuluyor. Filmin ilk yarısındaki dram ağırlıklı sahnelerde kasaba hayatının tek düzeliği, monotonluğu, karakterlerin sıkışmışlığı, karakterlerin tanıtımı sırasında oldukça başarıyla veriliyor. Bu durum da korku sahneleri sırasında izleyicilerin sıkışmışlık hissini karakterlerin gözüyle tatmalarına olanak veriyor. Ayrıca ilk yarıdaki dram yapısının başarısında oyunculuklar kadar sinematografinin de payı oldukça yüksek.

Geçen yıl gösterime giren Türk gerilim filmi Mezarlık’ta olduğu gibi kadına, özellikle de zihinsel engelli kadına, şiddet yine başarılı bir biçimde ele alınarak, herhangi bir tecavüz sahnesi gösterilmeksizin işleniyor. Filmin bu bağlamda 8 Mart’ta gösterime girmesi de filme ayrı bir değer katıyor.

Sonuç olarak Hüddam 2; sinematografiden oyunculuğa, az efektten iyi senaryoya değin her yönüyle başarılı olan, korku sahnesi beklemeksizin kendisini hikâyeye verip sıkılmadan ikinci yarıya ulaşabilenler için oldukça tatmin edici, ancak jumpscare bekleyen ve hızlı akış isteyenler için uzak durulması gereken bir film.

Not : 7,5 / 10

 

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.