KÂFİR: CUHENNA CİN KABİLESİ (2018)

Igamedya yapımcılığında çekilen Kâfir: Cuhenna Cin Kabilesi filminin yönetmen koltuğunda 2016 yılında gösterime giren Lanetli Anahtar: Cinlerin Gazabı filminin de yönetmenliğini yapmış olan Hasan Gökalp bulunuyor.  Diğer filmde olduğu gibi bu filmin de senaryosu kendisine ait.

Film kardeşi Ayşe ile beraber yaşayan Yasemin ve nişanlısı Ufuk’un etrafında gelişen olayları anlatıyor. Yasemin’in doğum günü partisi sonrası yaşadığı paranormal olaylar ve aynı gece Ayşe’nin gördüğü kâbus, iyi giden hayatlarını bir anda alt üst eder. Ayşe’nin bir gece kâbusu sırasında başını çarparak ölmesi sonrasında Yasemin’in kâbusları daha da artar ve Yasemin ile Ufuk kendilerini içinden çıkılmaz delirtici bir sürecin içinde bulurlar.

Kâfir: Cuhenna Cin Kabilesi filmi yönetmenin ilk filminden bu yana pek de yol kat etmediğini gözler önüne seriyor. Filmin ilk sahnelerinde yer alan, kendi kendine hareket ederek masadan uçan kül tablası sahnesinde, kül tablasıyla birlikte fırlayan sigarayı öylece bırakıp odasına yönelerek uyumayı tercih eden ana karakterlerden, İslam dışındaki ilahi dinlere (Hıristiyanlık ve Musevilik) mensup kişilerin kâfir olarak nitelendirilmesine değin tüm hatalar aynen tekrarlanmış ve ilk filmde değinilen papaz büyüsüne bu kez Kabala da eklenmiş. Bu bağlamda daha önceki filmine yönelik eleştirimi aynen tekrarlama zorunluluğu hissediyorum; “Bir dini yüceltmek adına başka bir dini yerden yere vurmak yapılabilecek en büyük yanlışlardan biri; zira İslam dininde imanın şartlarından birinin “tüm peygamberlere ve kitaplara iman” olduğu akıldan çıkarılmamalı ve özellikle sanat konusunda din temelli bu tarz negatif ayrımcılıktan uzak durulmalı.” Değinilmesi gereken başka bir husus ise filmde Kur’an-ı Kerim kullanılarak büyü yapılamayacağına dair din alimi tarafından söylenen repliktir ki; Havas ilmi bu bağlamda yönetmen tarafından yok sayılmaktadır.

Film kısa metraj olması gerekirken çekiştirilerek uzun metraja evrilmiş gibi duruyor. Zira gereksiz olarak aynı sahnelerin farklı versiyonlarıyla seyirciyi baş başa bırakıyor. Yönetmenin ikinci projesi olan bu filmin repliklerinde ve senaryosunda da ilkindeki gibi birçok mantık hatası bulunuyor. Mantık hatalarının yanı sıra, anlatımdaki kopukluklar filmin seyir keyfini düşürüyor. Filmin makyajları ilk filme nazaran daha iyi ancak özel efektler yerinde sayıyor. Filmde yer alan sesler maalesef başarısız. Özellikle diyaloglar sırasında senkronizasyonda ara ara sorunlar bulunuyor. Oyunculuklar konusunda yan rollerdeki karakterleri canlandıran oyuncuların performanslarının, başrollere göre daha başarılı olduğu ancak bunun da filmin genelini kurtaramadığı söylenebilir.

Işık, ses ve kamera benzeri ekipmanlar konusunda sadece korku türü özelinde değil genel olarak Türk Sineması’nda imkânsızlıkların olduğunu biliyoruz. Fakat bilhassa sonu itibarıyla Türk korku sinemasının kilometre taşı olan bazı filmleri andıran Kâfir: Cuhenna Cin Kabilesi bize daha fazla ihtiyacımız olan başka bir noktayı fısıldıyor: Yaratıcı hikâyeler.

Sonuç olarak Kâfir: Cuhenna Cin Kabilesi filmi, negatif ayrımcılığı körükleyen yapısı ve başarısız senaryosuyla sınıfta kalmaktan kurtulamıyor.


KÜNYE

Yönetmen: Hasan Gökalp

Senaryo: Hasan Gökalp

Görüntü Yönetmeni: Emre Karadaş

Müzik: Samet Önder

Sanat Yönetmeni: Soner Karademir

Oyuncular: Selim Aygün, Gamze Kırlı, Beyza Metin, Caner Çeleksiz, Kübra Kılınçkaya, Elif Çapkın, Mehmet Sabri Arafatoğlu, Tahir Ulubayrak

IMDB: –

 

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.