KRONOLOJİ (2019)

“Milo Venüsü’nün Peşinde”

Yeni Sinemacılık, Kaf Film, Tamtam Film ve İstanbul Santral ortak yapımcılığında çekilen, prömiyerini Busan Film Festivali’nde yapan, Adana ve İstanbul Film Festivalleri’nde gösterime giren film, Covid-19 salgını nedeniyle 24 Nisan 2020 olarak açıklanan gösterim tarihini belirsiz bir tarihe ertelemiş ancak Başka Sinema ile BluTV ortaklığıyla BluTV üzerinden kirala-izle üzerinden izleyiciyle buluşma olanağı yakalamıştır. Yönetmen ve senarist koltuklarında Ali Aydın’ın oturduğu Kronoloji’nin görüntü yönetmenliğini Murat Tuncel üstlenirken müzikler Özcan Ertek imzası taşıyor. Çekimleri İstanbul’da gerçekleştirilen filmin oyuncu kadrosunda ise Birkan Sokullu, Cemre Ebüzziya, Tansu Biçer, Serkan Keskin, Esra Kızıldoğan, Beran Soysal, Cüneyt Yalaz, Ozan Çelik, Ahmet Kaynak, Cihat Süvarioğlu gibi isimler bulunuyor.

Filmin konusunu Hakan’ın, karısı Nihal’in ortadan kaybolmasını araştırması oluşturuyor. Hakan ile Nihal, dışarıdan bakılınca mutlu bir evliliğe sahip oldukları görülen bir çifttir. Ancak Nihal’in ansızın ortadan kaybolması, çiftin ilişkilerinin de düşünüldüğü kadar sorunsuz olmadığını ortaya çıkarır. Polis ile birlikte karısını aramaya çalışan Hakan, bu süreçte ilişkileri ile ilgili gerçeklerle yüzleşmeye başlar.

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Cahide Sonku Ödülü (Selda Taşkın) ve En İyi Sanat Yönetimi Ödülü (Meral Efe Yurtseven, Yunus Emre Yurtseven) ile 26. Adana Film Festivali’nde ise Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülünü (Beran Soysal) kazanan filmdeki oyuncuların performansları filmin akmasına olanak tanırken; senaryo oldukça tahmin edilebilir bir biçimde ilerliyor. Sinematografisi başarılı olan filmin bu bağlamda tek handikabı çok tahmin edilebilir bir hikâye ve hikâye kurgusuna sahip olması.

Kronoloji’nin tahmin edilebilir bir hikâye üzerinden ilerlemesine neden olan unsurlar arasında birçok dizi ve filmde Serkan Keskin’i görmeye alışkın olduğumuz polis rolünde; Birkan Sokullu’yu son olarak vizyona giren filmi Güzelliğin Portresi (2019)’nde olduğu gibi “sorunlu karakter” olarak görmemiz gibi durumlar da bulunuyor. (Ve ne tesadüftür ki, Serkan Keskin’i de aynı yapımda polis olarak izlemiştik.) Bununla birlikte Franz Kafka’nın ünlü eseri Dönüşüm’e yapılan gönderme ve uzun yıllar akıllarda kalan Çağan Irmak’ın çektiği Mustafa Hakkında Her Şey (2003)’e benzer bir karakter yaratımı kullanılmış olması da bu gerekçeler arasında sayılabilir.

Bu bağlamda, hikâyeyi fazla önemsemeyip akıp giden oyunculuklar, bu oyunculukları daha da taçlandıran kurgu ve sanat yönetimi gibi sinemanın görsel bileşenlerini önemseyen izleyiciler için nasıl geçtiği anlaşılamayan 117 dakika vaat ediyor. Bunların yanı sıra iyi düşünülmüş ve hakiki bir yaklaşımla ele alınmış polis sahneleri de filmin istediği gerçekçiliği sunmasına katkı sağlıyor.

Sonuç olarak Kronoloji, ulusal festivallerden 3 ödülle dönen, prömiyerini Busan’da yapmış olan, sinematografisi titiz ancak hikâyesiyle şaşırtmayan bir yapım. Gerilim filmlerini sevenlere tavsiye edilir.

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.