LANET: ERVAH CİNLERİ (2017)

“Terk Edilmiş Köyün Sırrı”

Sineva Film yapımcılığında çekilen Lanet: Ervah Cinleri filminin yönetmen koltuğunda Teoman Gündüz bulunuyor. Filmin senaryosu Teoman Gündüz ile birlikte Asiye Cenk Gündüz tarafından kaleme alınmış. Filmin başrollerinde ise Zahid Çetinkaya, Sevcan Sini, Ufuk Özkaya, Ceren Yasemen Güneysu ve Ceyhun Tutal bulunuyor.

Film, üniversitenin sinema bölümünde okuyan iki erkek öğrencinin kız arkadaşlarını da yanlarına alarak, yıllar önce terk edilmiş bir köye yaptıkları geziyi ve orada başlarına gelen olayları konu alıyor. Film, öğrencilerin kaybolduğuna ilişkin yapılan ihbar üzerine, olay yerine bir komiserin gelişi ile başlıyor. Olay yerinde bulunan ve gençlere ait olduğu düşünülen kamera incelenmesi için komisere teslim ediliyor. Komiser kamerada yer alan kayıtları izleyerek gençlerin gizemli kayboluşlarının ardındaki sırları çözmeye çalışacaktır.

Lanet: Ervah Cinleri, 1980 yılında gösterime giren Cannibal Holocaust ile başlayan, 1999 yılından sonra The Blair Witch Project ile popülerleşerek dünyaya hızla yayılan ve Türk korku sinemasında her yıl bir ya da iki örneği gösterime giren found footage (buluntu film) alt türünde çekilmiş. Filmi ülkemizdeki diğer örneklerinden farklılaştıran unsur ise, başında ve sonunda bulunan birkaç sahne yoluyla buluntu film alt türünün kurguya film içinde film formülüyle eklemlendirilmiş olması.

Filmin mekan seçimi ve çekimleri oldukça başarılı ve etkileyici. Yönetmen Gündüz, filmde kullanılan terk edilmiş köyün gerçek bir köy olduğunu röportajlarında da belirtmiş.

Lanet: Ervah Cinleri, sizi köyde dolaştırırken köyün havasını birebir yaşatıyor, eşyaların üzerindeki tozları adeta soluyorsunuz. Köydeki sokaklarda, evlerde, okulda dolaşırken gerçeklik hissini ve atmosferi; atmosferin uyandırdığı dehşet ve gerilimi oradaymışçasına hissediyorsunuz.

Oyuncuların performansları başarılı. Özellikle köye giden gençleri canlandıran oyuncular gerçekçi ve doğal oyunculuklarıyla yer yer gülümsetmeyi, filmin sonlarına doğru ise korkutmayı başarıyorlar. Komiserin oyunculuğu ise yeterince başarılı ve doğal olmasa da, bu durum izleyiciyi fazla rahatsız etmiyor.

Filmin içerisine Anadolu inançlarına ait Alkarısı’ndan köpek havlamasına, soğan dolu odalardan tılsımlara değin birçok öğe başarılı bir biçimde serpiştirilmiş durumda. Senaryonun araştırma yapılarak hazırlandığı hemen fark ediliyor. Lanet: Ervah Cinleri‘nde köy evlerinden birinde karşımıza çıkan ağaç dallarından yapılmış tılsımla The Blair Witch Project (1999)’e, ateş başında söylenen şarkı ve arka planda görünen köy görüntüsünün yer aldığı sahneyle Büyü (2004)’ye, doğum odası olarak kullanılan köy evinde tavandan sallanan muskalar ve büyü ritüeli sahnesiyle Musallat 2: Lanet (2011) filmlerine yapılan göndermeler bulunuyor.

Sonuç olarak; Türk korku sineması tutkunuysanız ya da buluntu film tarzını seviyorsanız Lanet: Ervah Cinleri‘ni gösterimdeyken kaçırmayın!

Not : 6,5/10

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.