MEANDER (2020)

“Tüpleştirilmiş Küp”

Fransa yapımı orijinal adıyla Meandre, Amerika dahil yabancı ülkelerde Meander, Türkiye’de gösterime girdiği adıyla ise Tüp filminin yönetmen koltuğunda Hostile (2017) filminin yönetmenliğini yapmış olan Mathieu Turi oturuyor. Senaryosunu da yönetmen Turi’nin kaleme aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Alain Duplantier üstlenirken, müzikleri Frederic Poirier imzası taşıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Gaia Weiss, Peter Franzen, Romane Libert, Frederic Franchitti, Corneliu Dragomirescu, Eva Niewdanski, Carl Laforet, Henri Benard, Fabien Houssaye, Olympe Turi gibi isimler yer alıyor.

Filmin konusunu bir kadının ölümcül tuzaklarla dolu tuhaf bir tüpün içerisinde hayatta kalmaya çalışması oluşturuyor. Lisa kızının ölümünden sonra hem ölen kızını son bir kez görebilmeyi dilemekte hem de yaşama devam etmek istemektedir. Bir akşam çok da işlek olmayan, ıssız bir yerdeki yola uzandığı sırada bir arabanın yaklaştığını fark eder. Yaşama tutunmak adına kenara çekilmesiyle birlikte arabadaki adam onu istediği yere götürmeyi teklif eder. Biraz düşündükten sonra bu teklifi kabul eden Lisa, radyoda kadınları öldüren bir seri katille ilgili haberi duyduğunda, arabasındaki adamın katil olduğunu anlar. Kaçmaya çalışırken bayılır, uyandığında ise üzerinde futuristik bir giysi içerisinde bir tünelde bulur. Yaşamak için tünelden çıkmak zorundadır.

Ölümcül tuzaklarla kurulu labirentler içerisindeki fare yerine insanın kullanıldığı Cube 2: Hypercube (2002); hayatta kalmak için diğer insanları feda etmek üzerine kurulu Battle Royale (2000), Circle (2015), The Belko Experiment (2016); cesaret, zeka ve birlik ile hayatta kalmaya dayalı The Maze Runner (2014), The Maze Runner: Scorch Trials (2015), The Maze Runner: Death Cure (2018) gibi filmler başta olmak üzere hayatta kalabilmek uğruna cinayet işlemek ya da klostrofobik bir ortamda tuzaklardan kurtulmaya çalışmak temasına dayanan birçok yapım bulunuyor. Bunların bir kısmı distopik bir dünyada geçerken, bir kısmı da uzaylı kaçırması üzerinden ilerlemeyi tercih eden yapımlar.

Bilboa Film Festivali’nde En İyi Film, Buenos Aires Rojo Sangre’de En İyi Kadın Oyuncu gibi farklı festivallerdeki 50 adaylığına karşın 11 ödülle dönen filmin çekimleri ve mekân kullanımları oldukça başarılı. Lisa’yı canlandıran Gaia Weiss tek başına tüm filmin yükünü üstlenerek parmak ısırtan bir performans sergiliyor. Ancak filmin handikabı seyirciye yeni bir şey sunmuyor oluşu. 1997 yapımı Cube filminin “tüp”leştirilmiş versiyonu olan film, ilerledikçe 2001 yapımı A.I. Artificial Intelligence’e dönüşerek finale kavuşuyor.

Sonuç olarak Meander; yeni bir şeyler sunamıyor olsa da Gaia Weiss’in performansı ve klostrofobik ortam sevenler için tercih edilebilir vasat bir yapım.

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.