MEZARLIK (2018)

Derin Film ve BYFY Productions yapımcılığında çekilen Mezarlık filminin yönetmen koltuğunda Fuat Yılmaz bulunuyor. 2015 yapımı Ezan ve 2017 yapımı 666 Cin Musallatı filmleriyle korku türünde yapımlarıyla adını duyuran yönetmen, üçüncü filminde gerilime yöneliyor.

Filmin konusunu ailesinin ölümü nedeniyle intikam peşine düşen Azap’ın hikâyesi oluşturuyor. Azap hayatını mezar işleri yaparak kazanan yarı zihinsel engelli bir köy mezarcısıdır. Karısı hamiledir ve doğum sancısı başlar. Zihinsel engelli kızı ebeyi çağırmaya gittiğinde çıkan yangında karısını ve doğmamış çocuğunu kaybeden Azap, yarı zihinsel engelli olan kızının ebeyi bulmaya gittiğinde başına gelenleri ise köyün delisi olan Sami’den öğrenir. Azap o günden sonra köye gelen ve kızına tecavüz eden definecilerden ailesinin intikamını tek tek almaya başlar.

Türk korku filmlerinden tanıdığımız isimler de Mezarlık’ta karşımıza çıkıyor. Dabbe (2005), Dabbe: Zehr-i Cin (2014), Dabbe 6 (2015)’den tanıdığımız Murat Seviş; Hannas: Karanlıkta Saklanan (2015), Baskın: Karabasan (2016), Geri Döndü (2017) filmlerinden aşina olduğumuz Seyithan Özdemir, 666 Cin Musallatı filminden Tarık Dursun gibi isimlerin yer aldığı Mezarlık, kadına karşı şiddet, özellikle de zihinsel engelli kadınlara şiddete karşı bir manifesto ile yola çıkmış ve mesajını da bu düsturla yola çıkan birçok yerli korku filmine nazaran başarılı bir biçimde seyirciye iletiyor.

Filmin bazı sahneleri gereğinden fazla uzatılmış hissettirse de oyunculuklar inandırıcı. İçki ve uyuşturucu etkisindeki defineci grubu kafalarının dumanlı olduğunu seyirciye yeterince yansıtabiliyor. Magazin haberlerinde isminden sıklıkla bahsedilen Nihal Candan, zihinsel engelli kız rolünün altından başarıyla kalkmış. Filmin bazı sahnelerinde netlik ayarında, bazı sahnelerde ses ile görüntü senkronizasyonunda sorunlar olsa da film kendini izlettiriyor. Filmdeki makyajlar sırıtmıyor, slasher abartısız ve yerinde kullanılmış. Tecavüz sahnesi ise dozu kaçırılmaksızın dikkatli bir biçimde filme yerleştirilmiş, böylelikle de mesaj diğer yerli yapımlardaki gibi güme gitmemiş.

Geçtiğimiz ay vizyona giren Sandık filminin ardından Mezarlık da ‘slasher’ türüne göz kırpan sahneleriyle önümüzdeki dönemde yerli yapımlarda slasher etkisinin daha çok görüleceğinin sinyallerini veriyor. Sonuç olarak Mezarlık, ‘Kadına şiddete hayır’ mesajıyla ve gösterimdeki diğer yerli gerilim filmlerinden ayrılan temasıyla şansı hak ediyor.


KÜNYE

Yönetmen: Fuat Yılmaz

Senaryo: Fuat Yılmaz

Görüntü Yönetmeni: Mustafa Algün

Müzik: Gürkan Çakıcı

Oyuncular: Nihal Candan, Seyithan Özdemir, Hakan Eksen, Murat Seviş, Gökhan Eksen, Barış Çon, Tahsin Dursun, Said Gülüm, Ömer Günal, Elif Yaz

IMDB: –

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.