PATIENTS OF A SAINT (2020)

“Enfekte Olmak ya da İnfaz Edilmek”

Patient of a Saint ya da diğer adıyla Inmate Zero, ülkemizde gösterime girdiği adıyla ise Azizler Hapishanesi’nin yönetmen koltuğunda 2013 yılında farklı festivallerden ödüllerle dönen Welcome to the Majority (2013) filmiyle tanınan Russell Owen oturuyor. Senaryosu Owen ve Matthew J. Gunn’a ait olan filmin görüntü yönetmenliğini Martin Roach üstlenmiş. İngiltere’de yer alan 400 yıllık HM Prison Shepton Mallet’te çekilen filmin oyuncu kadrosunda ise Jess Chanliau, Meg Alexandra, Gabz Barker, Raymond Bethley, Lydia Hourihan, Kate Bell, Anastasia Borodina gibi isimler bulunuyor.

Filmin konusunu St. Leonards Adası’nda tecrit edilen azılı suçlular üzerinde uygulanan ekstrem tıbbi deneylerin dehşetengiz sonuçlarıyla mücadele edilmesi oluşturuyor. Dünyanın en şiddetli suçlularının tecrit edildiği St. Leonards Adası, tıbbın sınırlarını zorlayan bir bilim insanının yaptığı deneyler sonrasında hastalıklar dolu bir hapishaneye dönüşür.

Hem bakımsızlığı hem de içinde bulunan çalışanlarıyla korkunç bir izlenim bırakan hapishanede, suçlulara deneylerde kobay olarak yer alıp ölüm cezasından kurtulmak isteyip istemeyecekleri sorulmakta, buna göre suçlular ya elektrikli sandalyede idam edilmekte ya da kobay olarak kullanılmaktadır. Genellikle akıl hastanesinde geçen filmlerde karşımıza çıkan, deney sırasında ters giden şeyler nedeniyle bulaşıcı bir hastalık kapma durumu, bu filmde de karşımıza çıkıyor. Zombilere benzer şekilde kan ve ete saldıran “enfekte olmuşlar” ile hapishane içerisinde hayatta kalmaya çalışan birkaç suçlu, müdür ve gardiyanın enfekte olanlardan kaçmaya çalışmalarını izliyoruz. Karakter yeterince derinleşmemiş ve oyunculuklar da fazla yapay olduğundan film maalesef bitmeyen bir kâbusa dönüşüyor. Zombi filmlerinde karşımıza çıkan tükürük, ısırma gibi unsurlar aracılığıyla yayılan bir enfeksiyonda karşımıza çıkabilecek tüm klişelerle karşılaşıyoruz. Gerçek olamayacak kadar yapay olay örgüleriyle hapishanenin her yanını enfekte olanlardan kaçan enteresan grupla birlikte dolaşıyoruz.

Sonuç olarak Patient of a Saint, mekân olarak bir hapishaneyi kullanan ancak ne olduğu belirsiz bir deney sonucunun zombimsi efektlerle ve bol kanla süslü olduğu başarısız bir yapım.

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.