PsikeSinema | Mayıs-Haziran Sayısı

Gündelik Hayata Ait Nesnelerin Türk Korku Filmlerinde Tekinsiz Obje Olarak Kullanımı” başlıklı makalemle, PsikeSinema’nın Mayıs-Haziran sayısındayım.

PS Akademi isimli Hakemli Dergi bölümünde yer alan makalemin özeti aşağıdadır:

“Türk Sinemasında az sayıda örnekle ortaya çıkan, 2000’li yıllarla birlikte bir tür olarak kabul gören Türk Korku Sineması, ilk ürünlerini yabancı filmlerin etkisinde kalarak ortaya çıkarsa da son dönemde kendi kültüründen izler taşıyan filmlere yönelerek, üretilen film sayısını hızla arttırmış ve arttırmaya devam etmektedir. 2004 yılında çekilen Büyü filmiyle beraber İslami bir korku unsuru olan cinlerden beslenmeye başlayan Türk Korku Sineması, seyircilerin dinî ve batıl inançlarında bulunan genel korkuları kullanmaya da devam etmektedir. Bu bağlamda Türk korku sineması yabancı korku filmleriyle beslenmeye devam ederken kendi kültürüne özgü unsurları başarılı bir biçimde harmanlayarak özgünleşme sürecine girmiştir. Kutu, anahtar, kapı, dolap, makas, ip, ayna, saat gibi objelere yüklenen batıl inançları filmlerde kullanarak gündelik hayatımıza ait nesnelere tekinsizlik atfederek; onları birer gerilim ve korku unsuruna dönüştürmektedir. Bu çalışmada gündelik hayata ait nesnelerin mitoloji, efsaneler, inançlar ve batıl inançlar doğrultusunda Freud’un tekinsizlik kavramı üzerinden bir korku unsuruna dönüşmesine neden olan objeler eleştirel kuram üzerinden analiz edilecektir.”

Güncel dergilerde yer alan diğer yazılarımı buradan görebilirsiniz.

 

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.