SESSİZ OL (2018)

Filmeks yapımcılığında çekilen Sessiz Ol’un yönetmenliğini Saklambaç: Ölüm Oyunu (2017) ile Sinsiran: Yasak Aşk (2017) filmlerinin de yönetmenliğini yapmış olan Samet Çakırtaş üstlenmiş. Filmin senaryosu Serkan Ertem; müzikleri ise Sinsiran: Yasak Aşk (2017), Kuyu (2017), Cin Kuyusu (2018), Kabus (2018), Mezarlık (2018) filmlerinin de müziklerini yapan Gürkan Çakıcı’ya ait. Filmin başrollerinde Akın Ayvaz, Şengül Kaya, Cansel Aydos ve Hakan Tolga Polat bulunuyor.

Filmin konusunu terk edilmiş zannettikleri bir eve girip oradan çıkamayan iki sevgilinin mücadelesi oluşturuyor. Murat ve Aslı bir gece vakti hiç bilmedikleri bir evin odasında elleri bağlı bir şekilde uyanırlar. Nasıl geldiklerini bilmedikleri bu odayı baygın bir genç ve küçük bir çocukla paylaştıklarını görürler. Odadan ve evden kurtulma çabalarında evin sahibi olan Suzan’ın birçok kötü sürprizi ile karşılaşırlar.

Filmin mekân tasarımı ve çekimleri oldukça başarılı. Farklı çekim teknikleri deneyerek izleyiciler açısından seyri keyifli bir gerilim ortaya çıkmış. Makyajlar da Sessiz Ol için gayet yerinde ve yeterli.

Oyuncuların performansları inandırıcı ve seyirciyi gerilimin içine çekmeye yeterli. Özellikle Akın Ayvaz filmi başından sonuna dek iyi bir performansla götürüyor. Şengül Kaya psikopat Suzan karakterine yer yer performansı düşse de yeterli derecede hayat veriyor ve akılda kalıcı bir karakter ortaya koyuyor.

Filmin en büyük handikabı, süresinin kısa olmasına rağmen bazı sahnelerin gereğinden uzun tutulması. Bu durum da doğal olarak izleyicinin aklında “Kısa film olsa çok daha etkili olabilirdi” düşüncesini yaratıyor. Uzatılmış sahnelerle uzun metraja evrilen bu yapım, kısa film olsaydı şüphesiz etkisi çok daha iyi olurdu. Yurtdışında örnekleri sıklıkla karşımıza çıkan ancak Türk sinemasında nadir görülen amaçsız şiddet filmlerinden biri olarak kayda giriyor. Yurtdışından Don’t Breathe (2016) gibi girilmemesi gereken bir mekâna izinsiz girilmesinin sonuçlarını işlerken, yerli filmlerden Hrt2b: Dönüşüm (2012) ve Naciye (2015) gibi evde sıkışıp kalma temalı gerilim filmlerinin izinden gidiyor.

Sonuç olarak Sessiz Ol; farklı çekim açıları ve farklı bir konu deneyerek, Türk sinemasında örnekleri az olan gerilim türüne katkı yapan filmlerden biri.


KÜNYE

Yönetmen: Samet Çakırtaş

Senaryo: Serkan Ertem

Görüntü Yönetmeni: İzzet Bayır

Müzik: Gürkan Çakıcı

Oyuncular: Akın Ayvaz, Şengül Kaya, Cansel Aydos, Hakan Tolga Polat

IMDB: –

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.