STILL/BORN (2017)

Flip (2009) ve Modern Art (2010) adlı kısa filmleriyle tanınan Brandon Christensen’in ilk uzun metraj çalışması olan Still/Born’un senaryosunda Christensen’e Grave Encounters (2011), Extraterrestrial (2014) gibi filmlerin yönetmenliğinden ve senaristliğinden tanıdığımız Colin Minihan eşlik etmiş. Filmin başrollerinde ise Christie Burke, Jesse Moss, Rebecca Olson, Jenn Griffin, Sheila McCarthy, Sean Rogerson, Dylan Playfair gibi isimler bulunuyor.

Filmin konusunu, korku filmlerinde sıklıkla karşımıza çıkan doğum sonrası annelik psikozu oluşturuyor. Yeni anne olmuş olan Mary, ikiz bebeklere hamile olmasına karşın doğum sırasında birini kaybeder. Yaşayan çocuğuna tüm ilgisini yönlendirmeye başladığında ise doğaüstü olaylar yaşamaya başlar.

Korku sinemasında doğum sonrası anne ve bebek ilişkisi sıklıkla ele alınmıştır. Neredeyse her yıl anne ve bebek üzerine doğaüstü ile psikolojik gerilim üzerinden ilerleyen birçok yabancı korku filmi gösterime girmekte. Bu bağlamda Anti-İsa (Deccal), et yiyen ya da kan içen canavar bebek gibi bebeği temele alan ya da doğaüstü güçlerin anne ile bebek arasına girmesi, bebek telsizinden gelen garip sesler, babanın doğaüstüne inançsızlığı, annenin psikolojik sorunlarından şüphelenilmesi, hayal mi gerçek mi ikileminin film boyunca devam etmesi gibi doğum sonrası depresyonu temele alan filmlerle birlikte korkuseverlerin aşina olduğu unsurlar olagelmiştir. Still/Born işte tam da bu klişeler üzerinden sanki daha önce örnekleri ve klişeleri oluşturulmamışçasına ilerlediği için, aynı filmi daha önce izlediğimize dair o meşum hissi uyandırmaktan öteye maalesef geçemiyor.

Annelik psikozu ve doğaüstü geçtiğimiz haftalarda neredeyse aynı klişeler üzerinden Siembamba (The Lullaby, 2017) filminde de verilmişti.  Christie Burke’un performansı oldukça başarılı olmasına karşın, klişeler üzerinden ilerlemesi nedeniyle izleyicilere herhangi bir twist yapmaması, korkuseverlerin 87 dakikalık filmi 120 dakikalık bir filmmiş gibi yer yer sıkılarak izlemesine neden oluyor.

Sonuç olarak; Still/Born Christie Burke’un performansı için annelik psikozu izlemekten sıkılmayanlara tavsiye edilebilir ancak şunu söylemeden de olmaz; “Güneşin altında yeni bir şey yok”…


KÜNYE

Yönetmen: Brandon Christensen

Senaryo: Brandon Christensen, Colin Minihan

Görüntü Yönetmeni: Bradley Stuckel

Müzik: Blitz/Berlin

Oyuncular: ise Christie Burke, Jesse Moss, Rebecca Olson, Jenn Griffin, Sheila McCarthy, Sean Rogerson, Dylan Playfair,

IMDB: 5,4

 

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.