THE 100 CANDLES GAME (2020)

“Sen 100 de, Ben 8 Hikâye Anlatayım”

The 100 Candles Game, Türkiye’de gösterime girdiği adıyla Şeytan Oyunu filminin yönetmen koltuğunu Victor Catala, Brian Deane, Oliver Lee Garland, Guillermo Lockhart, Tony Morales, Nicolas Onetti, Nicolas Peterson, Daniel Ruebesam ve Christopher West paylaşıyorlar. Antoloji olan filmde The “100 Candles Game”i Guillermo Lockhart; “A Little Taste”i Victor Catala; “When Demons Die”ı Daniel Ruebesam; “Black Eyed Child”ı Tony Morales; The Visitant”ı Nicolas Peterson; “Buried Alive”ı Oliver Garland; “Blight”ı Brian Deane; “Drip”i Christopher West yönetmiş. Senaryosu Mauro Croche ve Guillermo Lockhart tarafından kaleme alınan filmin görüntü yönetmenliğini Carlos Goitia ve Luciano Montes de Oca üstlenmiş. Filmin oyuncu kadrosunda ise Magui Bravi, Luz Champane, Amparo Espinola, Clara Kovacic, Agustin Olcese, Amy Smart, James Wright gibi isimler bulunuyor.

Filmin konusunu bir grup arkadaşın duydukları veya karşılaştıkları ürkütücü hikâyeleri anlatmak için bir mum ışığı çemberi etrafında toplanmaları oluşturmaktadır.  Erica, Kristy, James ve Alex bitene kadar kimsenin terk etmesine izin verilmediği, katılımcıların birer korku hikâyesi anlatıp sonrasında bir mumu üfledikleri, mumlar bitene kadar sürecek olan bir oyun oynamaya karar verirler. Oyun gibi başlayan eğlenceleri korku dolu anlara dönüşecektir.

Kısa filmlerden oluşan korku antolojileri ara sıra yükselişe geçerken, aralıklarla da unutulmaya yüz tutuyor. Geçmişte Twilight Zone gibi arkası yarınlarla Y Kuşağı’nın kalbini fetheden bu sarsıcı, gotik ve tuhaf öyküler bazen başarılı bazense başarısız olabiliyor. Bu antoloji içerisinde de başarılı olduğu kadar başarısız filmler de yer alıyor. Daniel Ruebesam’ın yönettiği “When Demons Die” hikâyesi ve oyuncuların performanslarıyla; Nicolas Peterson’un yönettiği “The Visitant” özellikle Amy Smart’ın performansıyla diğerlerinden bir tık yukarı çıkmayı başarsa da, tüm filmlerin ortalaması alındığında ise vasatı geçemeyen bir yapım olmaktan kurtulamıyor.

Sonuç olarak The 100 Candles Game; antoloji severlerin damaklarında ortalama bir tat bırakacak vasat bir yapım.

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.