THE FOREVER PURGE (2021)

“Kurallar Yıkılmak İçindir”

2013 yılında gösterime giren The Purge, Türkiye’de gösterime girdiği adıyla Arınma Gecesi sonrasında bir seriye dönüşerek Purge: Anarchy (2014), The Purge: Election Year (2016), The First Purge (2018) isimli devam filmlerinin ardından 2018-2019 yılları arasında The Purge adlı her biri 42 dakikadan oluşan 20 bölümlük dizisi de izleyicilerle buluştu. Purge evreninin son halkası ise The Forever Purge ile devam ediyor. The Purge Forever, Türkiye’de gösterime girdiği adıyla Arınma Gecesi: Sonsuza Kadar filminin yönetmen koltuğunda ilk uzun metraj deneyimiyle Everardo Gout oturuyor. Senaryosu önceki filmlerde de olduğu gibi ilk filmin yaratıcısı James DeMonaco tarafından kaleme alınan filmin görüntü yönetmenliğini Luis David Sansans üstlenmiş. Müzikleri The New Brothers imzası taşıyan filmin oyuncu kadrosunda ise Ana de la Reguera, Tenoch Huerta, Josh Lucas, Leven Rambin, Cassidy Freeman, Alejandro Edda, Will Patton gibi isimler bulunuyor.

Filmin konusunu tüm kuralların yıkıldığı ve arınma gecesinin mülteciler Amerika’dan temizlenmeden sona ermeyeceği bir kaos ortamında iki ailenin hayatta kalma çabası oluşturuyor. Adela ve kocası Juan, Teksas’ta yaşamaktadır ve Juan, zengin bir aile olan Tucker Ailesi’nin çiftliğinde çalışmaktadır. Juan, Tucker ailesinin reisi olan Caleb’i oldukça etkiler ama bu durum Caleb’in oğlu Dylan’ın kıskançlık krizini tetikler. Arınma Gecesi’nin ertesi sabahı, maskeli katiller çetesi, Dylan’ın karısı ve kız kardeşi de dahil olmak üzere Tucker ailesine saldırır. Ülke kargaşaya sürüklenip Amerika dağılmaya başlarken, bu iki aile bir araya gelip direnmek zorunda bırakılmıştır.

Arınarak Azalmak

Amerikan rüyası sona ermiş; yükselen yoksulluk, mali krizler ve işsizlik Amerika’nın derin bir kriz yaşamasına neden olmuştur. Yaşanan bu çöküşe çözüm bulamayan Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti’ye alternatif, egemen sınıfın yeni temsilcisi olarak Amerika’nın Yeni Kurucu Babaları (The New Founding Fathers of America, NFFA) ortaya çıkmıştır. Bu parti, Amerikan rüyasını geri getirmek için halka çözümler sunmuş ve halk tarafından destek bulmuştur. Halkın desteği ile iktidara gelen NFFA, her yıl Arınma Gecesi adı verilen; akşam 7’den sabah 7’ye dek süren, 12 saatliğine gasp, hırsızlık, tecavüz, istismar, pedofili, cinayet gibi suçların serbest olacağı geceler düzenlemeye başlar.

Bugüne Dek Nasıl Arındık?

The Purge (2013) filminde suçun kol gezdiği ve hapishanelerin dolup taştığı Amerika’da, Amerika’nın Yeni Kurucu Babaları olarak adlandırılan hükümet, her yıl cinayet de dahil her türlü suç eyleminin yasal olmasına 12 saatliğine izin vermeye karar vermiştir. Polisin aranamadığı, hastanelerin yardıma ara verdiği ve halkın kendisini ceza yoluyla düzene koyduğu bir gece yaşanacaktır. Devlet tarafından izin verilen bu yıllık Arınma Gecesi sırasında Güvenlik Uzmanı James Sandin’in ekstra güvenlikli evine davetsiz bir misafir zorla girdiğinde aile parçalanma tehdidiyle yüz yüze gelecek ve bir hayatta kalma savaşı başlayacaktır.

The Purge: Anarchy (2014) filminde üç ayrı grup insanın Arınma Gecesi sırasında sokaklarda mahsur kalarak, kaos ve şiddetin içerisinde hayatta kalmaya çalışmasına odaklanılıyor. Servis elemanı Eva bir an önce kızı Cali ve hasta babasının yanına gitmek için acele etmektedir. Shane’le Liz geceyi geçirmek için Shane’in kız kardeşinin evine gitmek için yola çıktıkları sırada arabaları bozulur. Polis komiseri 12 ay önce küçük oğlunu öldüren adamın peşine düşmüştür. Bu insanların yolları kesişince hepsi bu geceden sağ kurtulmak için amansız bir yaşamda kalma savaşımına girişirler.

The Purge: Election Year (2016) filminde Charlie Roan adındaki senatör Arınma Gecesinin kaldırılması için bir kampanya başlatmış ve halkın bir bölümünden büyük destek görmüştür. Bu yüzden suçlular Arınma Gecesi sırasında senatörü ortadan kaldırmayı hedeflemektedirler. Senatör Charlie Roan ile yakın koruması Çavuş Barnes, geceyi sokaklarda kaçarak ve hayatta kalmaya çalışarak geçireceklerdir.

The First Purge (2018) filminde Arınma Gecesi’nin başlangıç noktasına dönülüyor. Ülkenin gidişatının ve nüfus patlamasının önüne geçmeye karar veren Amerika’nın Yeni Kurucu Babaları adlı hükümet, Arınma adını verdiği gecenin deneyini yapmak adına siyahilerin, Asyalıların ve Güney Amerikalıların kısacası azınlıktaki mültecilerin dolayısıyla da yoksulların çoğunlukta olduğu Staten Adası’nı seçiyor ve kurtulmak istediği “alt sınıfı” parayla adada tutarak deneye teşvik etmeye çalışarak, deneyin istedikleri gibi gitmemesi durumunda ise B planlarını yürürlüğe sokarak adadaki herkesi öldürmeyi planlıyorlar. Uyuşturucu baronu Dmitri, toplum aktivisti Nya ve erkek kardeşi Isaiah insanları ve ülkelerinin insanlığından geri kalanları ne pahasına olursa olsun korumak için sokağa çıkarlar, böylelikle 12 saat sürecek hayatta kalma savaşları başlar.

The Purge (2018-2019) dizisi her biri yaklaşık 40’ar dakikadan 2 sezon boyunca 10’ar parçadan toplam 20 bölümden oluşuyor. İlk sezonda Staten Adası’ndaki ilk Arınma’da aileleri gözlerinin önünde katledilen deniz piyadesi ağabey ile Arınma Gecesi’nde kişileri kurban olarak insanlara sunan bir tarikata katılan kız kardeşin birbirini bulma ve hayatta kalma çabasının yanı sıra Arınma Gecesi’nden hoşlanmayan ancak yatırım almak adına Arınma Gecesi düzenleyicilerinin gerçekleştirdiği bir partiye katılmak zorunda kalan bir çift; yüksek mevkide çalışan ancak bir türlü terfi alamadığı için patronunu öldürmek için birisini tutan bir iş kadını; hayata olumlu bakmaya çalışan ancak işten çıkarılmasıyla birlikte insanlara karşı nefretini söndürmenin yolunu kendini arınmaya adayarak bulan bir işçi gibi farklı karakterler üzerinden ilerlerken birçok yeni karakterin, mekânın ve olayın dallanıp budaklanarak akışa dâhil olduğu gerilim dolu bir Arınma Gecesi işleniyor. The Purge’un 2. sezonunda ise Arınma Gecesi’nin bitimine 2 saat kala yaşanan banka soygununu gerçekleştiren ekip ve aralarında çıkan anlaşmazlıkların büyümesi,  siyahi bir doktorun kasten saldırıya uğraması ve doktorun bunun kim tarafından gerçekleştirildiğini ve nedenini araştırma çabaları, Arınma Gecesi Görsel Analitik Departmanı’nda kameralardan şehri izleyen üst düzey denetçi bir kadının üniversite yıllarından tanıdığı öğretmenin öldürülmesini izlemesi sonrası bu gizemli olayın peşine düşmesi, Arınma Gecesi sırasında arkadaşıyla saldırıya uğrayan üniversiteli bir gencin arkadaşı tarafından saldırgana terk edilmesi ve gencin saldırganı öldürdükten sonra şiddete eğiliminin artması gibi farklı karakterler üzerinden ilerleyen; birçok yeni karakter, mekân ve olayın dallanıp budaklanarak birbirine geçtiği iki Arınma Gecesi arasında ve 1 yıl sonraki Arınma Gecesi öncesi ve sırasında yaşananlar konu ediliyor.

Limitsizce Arınalım

The Forever Purge filmine gelecek olursak… Çekimleri hayli başarılı olan filmin oyuncularının performansları da oldukça gerçekçi. Önceki filmlerde Arınma Gecesi’nin başlangıcından sonuna dek olan 12 saate odaklanılırken, The Forever Purge’da arınma gecesi yarım saat içerisinde biterek sonraki güne geçiliyor. Önceki filmlerde karşımıza çıkmasa da, eğer The Purge dizisini izlediyseniz, dizinin 2. sezonunun Arınma Gecesi’nin bitimine saatler kala başlamasını ve güvenlik güçlerinin arınma sırasında işlenen suçların yasal olup olmadığını denetlediğini, suçluların yargılandığını, arınmanın bitmesiyle birlikte temizlik ekiplerinin sokaklardaki ve evlerdeki cesetleri toparlayıp, evleri ve sokakları temizlediği gibi ayrıntıları görme şansınız olmuştur. Purge evreninde zengin-fakir uçurumundan ırkçılığa, kadınlara yönelik şiddetten istismara değin neredeyse her konuda vicdan-eylem ikilemlerinin karşılaştırılması ve insanın şiddete yönelmek istemediği halde hayatta kalmak adına şiddete yönelebileceği vurgusu bir hayli çok yapıldı. İlk filmden itibaren karşımıza çıkan bahsi geçen konular üzerinden oldukça başarılı alt metinler veren evrenin bu basamağında da mülteciler konusu hayli çarpıcı bir bakış açısı ile sunuluyor. Birçok sahne ve aksiyon önceden tahmin edilebilir olsa dahi, izleyiciyi son dakikaya değin gergin bir biçimde koltuğa yaslamayı başarıyor.

Sonuç olarak The Forever Purge, önceki filmleri ve hatta dizisini destekleyen, alt metinleriyle daha da öne çıkan, tahmin edilebilir sahneleri olsa da izleyicilere gerginliği son ana değin yaşatan başarılı bir devam filmi.

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.