THE GRUDGE (2020)

“Eski Garezler Güncelleniyor”

Nicolas Pesce yönetmenliğinde çekilen, senaryosu da yönetmen Pesce’ye ait olan 2020 versiyonu The Grudge, ülkemizde gösterime giren adıyla Garez filminin görüntü yönetmenliğini Zack Galler üstlenmiş. Müziklerinde The Newton Brothers imzası bulunan filmin oyuncu kadrosunda ise Andrea Riseborough, Demian Bichir, Tara Westwood, David Lawrence Brown, Zoe Fish, Lin Shaye, John Cho, Betty Gilpin, Junko Bailey, Jacki Weaver gibi isimler yer alıyor.

Film, bir şekilde adım atarak içine giren herkesi şiddetli bir ölümle lanetleyen kinci bir hayaletin sahiplendiği bir evi konu ediniyor. Eşinin ölümünden sonra yeni bir kasabaya taşınan dedektif Muldoon, ilk gününde aylar önce ölmüş bir cesetle karşılaşır. İki yıl önce kapanan bir cinayet davasının da bu olayla bağlantılı olması üzerine davaları ve bağlantılarını araştırmaya başlar.

Takashi Shimuzu tarafından çekilen, eve giren herkesi işaretleyerek izleyen ve öldüren bir hayaletin hikâyesi olan Ju-on (2002) ve Ju-on 2 (2003) ve sonrasında Shimuzu’nun ilk iki filmdeki laneti Amerika’ya taşıyarak; Amerikalı bir hasta bakıcının eve dönerken yanında Amerika’ya getirdiği laneti içeren The Grudge (2004), The Grudge 2 (2006) ve The Grudge 3 (2009) sonrasında çekilen aynı adla 2020 model The Grudge, 2004 yılından itibaren çekilen serinin üzerine bir perde çekerek 2004 yılında Japon versiyonda yer alan lanetli evde hasta bakıcılık yapan Amerikalı kadının laneti Amerika’ya ama özelinde kendi evine bulaştırmasını konu ediniyor. Diğer filmlerden farklı olarak, korku türünü ana atmosfer olarak kullanmak yerine, bulunan cesetler, yaşanan ölümler üzerinden bir polis soruşturması üzerinden yani polisiyeyi ana eksen olarak alarak ilerliyor. Yine diğer filmlerden farklı olarak bu versiyonda hayalet karşımıza farklı şekillerde çıksa da önceki filmlerde hayalet olarak yalnızca Kayako ve Toshio görünüyordu.

Korku, özellikle de jump-scare, sahneleri oldukça fazla olan yeni versiyon, eski filmleri izleyenler için polisiye dokulu yeni bir The Grudge sunarken, filmin içerisinde 2002 yapımı ilk versiyona saygı duruşu yapmayı da ihmal etmiyor.

Sonuç olarak The Grudge, 2020 yapımı yeni versiyonuyla polisiye ile korkunun başarılı dansını yansıtırken, Japonların en güçlü inançlarından biri olan intikamcı ruhu bu kez baştan yaratarak Amerikan sinemasına dördüncü kez adapte ediyor.

Not : 7 / 10

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.