THE YOUNG CANNIBALS (2019)

“Beklentisiz Kovalamaca”

Bad Taste Pictures yapımcılığında 2019 yılında çekilen The Young Cannibals, Türkiye’de gösterime girdiği adıyla İnsan Yiyenler’in yönetmen ve senarist koltuğunu Kris Carr ve Sam Fowler ikilisi paylaşıyorlar. Görüntü yönetmenliğini Liam Hejsak’ın üstlendiği filmin müzikleri ise Gabe Castro’ya ait. Türkiye’de 32 lokasyonda gösterime giren filmin oyuncu kadrosunda ise Iacopo Paradisi, David Patrick Stucky, James Knapp, Megan Purvis, Kim Spearman, Hannah Louise Howell gibi isimler bulunuyor.

Filmin konusunu göl kıyısında eğlenceli bir hafta sonu planlayan bir grup arkadaşın, kendilerine musallat olan acımasız bir yaratıkla mücadeleleri oluşturuyor. Bir grup arkadaş, göl kenarında keyifli bir hafta sonu geçirmeyi planladıkları tenha bir kamp alanına doğru yola çıkarlar. Planlamadıkları şey ise insan etinden yapılan hamburgerleri yemektir. Bu yaptıkları, onları birer birer avlayacak doğa üstü acımasız bir yaratığı geri getirir. Vahşi doğada kalan bu gençler, ormandan çıkmak için hayatlarının savaşını vermek zorundadırlar.

Amatör bir yapım olan ve klişelere oldukça bağlı kalan The Young Cannibals’ın çekimleri, oyuncuların performansları amatör korku filmlerimizin oldukça üzerinde. Son dönemde ülkemizde vizyona giren Astral (2018) gibi yabancı korku filmleri gibi The Young Cannibals da bütçesinin düşüklüğünü gözeterek çekilebilecek en “izlenilebilir” halde ortaya konulmuş bir diğer yapım. Özellikle oyuncuların performansları gerçekçi ve inandırıcı. The Descent (2005)’e benzer yamyam yaratık biraz yaratıcılıktan uzak olsa da, özellikle karakterlerin aralarındaki diyalogları ve gerçekçi tepkileri izleyici açısından filmin  temposunun devamlılığını sağlıyor.

İlginçtir ki, tıpkı Astral ve 31 Ocak’ta gösterime girecek Dark Sister, 7 Şubat’ta gösterime girecek olan Wake Up gibi The Young Cannibals da yurtdışında bir yıla yakın süredir DVD formatında satışta olan bir film. Farklı yapım şirketlerinin tercih ettiği bu yöntem, önümüzdeki dönemlerde daha sık karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Öyle ki yurtdışında 2015 yılında gösterime giren Adaline filmi ülkemizde Şeytanın Büyüsü adıyla 15 Şubat 2019 tarihinde 36 lokasyonda vizyona konuldu ve üç hafta kaldığı vizyon süresince toplam 1.794 seyirci rakamı yakalamayı, dolayısıyla dağıtımcısına da 21.578,50 TL hasılat kazandırmayı başardı. Keza 27 Aralık 2019’da gösterime giren ve bir hafta vizyonda kalan Astral filmi de 2.213 seyirci yakalayarak 46.808 TL hasılat elde etmeyi başarmıştı.

Sonuç olarak The Young Cannibals türün meraklıları için, fazla beklentiye girilmeksizin izlenebilecek 100 dakikalık bir kovalamaca keyfi vadediyor.

Not : 6 / 10

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.