UPGRADE (2018)

Insidious: Chapter 3’ün yönetmen koltuğunda karşımıza çıkan Leigh Whannell, 2018 yapımı Upgrade’in hem senaristi hem de yönetmeni. The Bye Bye Man (2017), Keep Watching (2017), Insidious: The Last Key (2018) gibi filmlerde oyunculuk da yapmış olan Whannell’e Upgrade’de görüntü yönetmeni olarak Stefan Duscio eşlik ediyor. SXSW Film Festivali Midnighters Ödülü’nü kazanan filmin başrollerinde ise Logan Marshall-Green, Melanie Vallejo, Steve Danielsen, Steve Danielsen, Betty Gabriel, Aby Craden gibi isimler yer alıyor.

Korkunç bir kaza sonrasında bir grup serseri tarafından karısı öldürülen ve kendisi ise felç kalan Grey Trace’e, yeni buluşları olan bir milyarder tarafından felç durumunun düzeltilmesi amacıyla deneysel bir tedavi önerilir. STEM denilen bir yapay zekâ implantasyonuyla gerçekleşen tedavi, Grey’e daha önce deneyimlediklerinin dışında fiziksel beceriler kazandırırken, genç adamın karısını öldüren ve kendisini ölüme terk edenlere karşı acımasız bir intikam duygusuyla harekete geçmesini sağlar.

Makinalar ve insanların savaşı, çılgın bilim adamlarının deneylerinin sonuçları ve kaybedilen sevgili ya da eş üzerine çekilen filmlerin kesiştirilmesiyle ortaya çıkarılan Upgrade’in finali, bu tarz filmlere aşina olanlar için şaşırtıcı olmasa da 2011 yılında başlayan ve oldukça popüler olan Black Mirror dizisini sevenleri memnun edecek görselliğe sahip. Düşük bir bütçeyle oldukça yaratıcı ve yakın geleceğe dair kasvetli bir atmosfer oluşturan filmin oyunculukları çok başarılı olmasa dâhi, film kendisini izlettiriyor. Yapay zekâ konusunu merkezine alan benzer filmler gibi başlangıçta teknolojinin insan hayatını kolaylaştırması üzerinden ilerlerken sonrasında insan ve makine ayrımının duygular üzerinden karşılaştırılması sağlanıyor. Bu karşılaştırmalar özellikle Grey ile Stem arasında geçen diyaloglar üzerinden çarpıcı şekilde veriliyor.

Yönetmen Whannell daha önceki işlerine küçük detaylar üzerinden saygı duruşunda bulunurken, seyirci için görsel hazzın seviyesinin düşmesine izin vermiyor. Robocop (1987)’tan Existenz (1999)’e, Saw (2004)’dan The Lawnmover Man (1992)’e değin birçok filmi içinde barındırırken özgün olmayı da başarıyor.

Sonuç olarak Upgrade; düşük bütçeli, gösterişsiz dokusuyla gerçeklik hissini oldukça iyi yansıtan, Black Mirror sevenlerin kalbini çalacak bir film olarak 2018’in başarılı ve özgün yapımlarının arasına adını yazdırıyor.


KÜNYE

Yönetmen: Leigh Whannell

Senaryo: Leigh Whannell

Görüntü Yönetmeni: Stefan Duscio

Müzik: Jed Palmer

Oyuncular: Logan Marshall-Green, Melanie Vallejo, Steve Danielsen, Steve Danielsen, Betty Gabriel, Aby Craden

IMDB: 7,7

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.