VESVESE: CİN FISILTISI (2022)

“Ecinni’ye Diss Atayım Derken Aynı Öyküyü Anlatmak…”

Boyoz Akademi yapımcılığında İzmir’de çekilen Vesvese: Cin Fısıltısı filminin yönetmen ve senarist koltuğunda Gece Gelen: Cin Bebek (2020), Cin Bebek 2 (2020), Şerr-i Cin (2022) filmlerinin de senaryosunu yazan ve yönetmenliğini üstlenen Bülent Aydoslu oturuyor. Görüntü yönetmenliğini Bahadır Abşin’in üstlendiği filmin müzikleri Sinan Efe Aksoy imzası taşıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Orhan Kılıç, Buse Sevindik, Cansu Orhan, Onur Çimen, Ali Beyat, İrem Orakçı, Yasemin Kurttekin gibi isimler bulunuyor.

Filmin konusunu deneyimlediği gizemli olaylarla ailesini ve kendisini zor bir süreçte bulan Doğa’nın, ailesiyle birlikte bu duruma çözüm bulmaya çalışması oluşturuyor. Doğa, yaşadığı ve yaşattığı olaylar nedeniyle her geçen gün ailesini daha da zor günlere sürüklemektedir. Doğa’nın yaşadığı olayların cin vakalarıyla benzerliği, ailesini bu konuda önlem almak üzere harekete geçirir. Böylece Doğa’nın geçmişinde kalan ve bir türlü hatırlayamadığı özel bir anısının peşine düşerler. Karşılarına çıkan bambaşka bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalan aile artık her konuda sil baştan yeni bir hayata alışmak zorundadır.

Çekimleri, kadrajları, renk düzenlemesi oldukça başarılı olan filmde başta Buse Sevindik olmak üzere oyuncuların performansları da göz dolduruyor. Bahsi geçen oyuncu kadrosu geçen ay gösterime giren Şerr-i Cin (2022) filminde de karşımıza çıkmasına rağmen, bu filmdeki karakterlerine çok daha ısındıklarını ve karakterleriyle özdeşleştiklerini izleyiciye rahatlıkla yansıtmayı başarıyorlar. Filmde ev olarak kullanılmış olan mekânın aslında butik otel olduğu, çocuk odasında ve diğer odalarda yatak başlarında bulunan soyut tablolar ve flashback sahnesinde karşımıza çıkan yatak üstündeki havlu nedeniyle çok belli olsa da vizyon takviminde karşımıza çıkan türdeşleri düşünüldüğünde göz ardı edilebilir bir hata olarak kayda geçiyor.

Daha önce Ecinni serisinde ve Cinni Nazar (2021) filmlerinde kullanılmış olan Hacı Ömerli Köyü’nün de mekân olarak kullanıldığı filmde, Ecinni filmine de diss atılarak köyde yaşayan tek kişi tarafından “Ecinni filmi hatta seri olarak bu köyde çekildi” şeklinde bir açıklama yapılıyor. Ancak filmin diss atmakla kalmadığı, filmin ilerlemesiyle ortaya çıkıyor. Jenerikte filmin hikâyesinin Ecinni film serisinin yönetmen ve senaristi olan Mehmet Sağlam’a ait olduğu yazılmakla birlikte; filmin genel hikâyesi, akışı ve finaline baktığımızda Ecinni 3: Issız Çığlık (2020) filmiyle aynı hikâye olmasının yanı sıra yine bahsi geçen filmdeki oyuncu Yasemin Kurttekin’in bu filmde de oynuyor olması tatsız bir pişti olarak kabul edilebilir. Bu kadar başarılı olan bir yapımın, kendi kendine gol atar bir biçimde, diss attığı filmin neredeyse aynısı olması filmin artı yönlerinin üstüne, büyük bir eksi olarak damgasını vuruyor.

Sonuç olarak Vesvese: Cin Fısıltısı; bu yıl gösterime giren filmler arasından teknik açılardan ve oyuncuların performanslarıyla rahatlıkla sıyrılsa da aynı öyküyü tekrar anlatması nedeniyle yeni bir şey sunmaktan uzaklaşarak puan kaybediyor ve ortalama bir yapım olmaktan öteye gidemiyor.

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.