Y. KÖYÜ YE’CÜC ME’CÜC (2020)

“Sinema Keyfine İlaç Atmak”

Yapımcılığını Ekol Yapım’ın üstlendiği Y. Köyü Ye’cüc Me’cüc filminin yönetmen koltuğunda, filmin senaryosunu da kaleme alan Batuhan Gündüz yer alırken; filmin başrollerinde ise Arif Kılıç, Tugay Kurt, Burak Bican, Erkan Gündüz, Neşe Özdamak, Eda Eroğlu, Mustafa Yıldız, Mert Kılıç, Gözde Çelen, Onur Ertuş, Ezgi Durukan, Batuhan Gündüz gibi isimler bulunuyor.

Filmin konusunu doğaüstü olayların yaşandığı iddia edilen bir köye gidip buradaki tecrübelerini kayıt altına alan üç arkadaşın başından geçenler oluşturuyor. Doğaüstü olayların yaşandığı bir köye giden 3 arkadaş, yaşanan olayları kayıt altına alır. Ancak kendilerine birtakım varlıkların musallat olmasından korkan arkadaşlar, kayıtları kimseye göstermemeye karar verir. İçlerinden Arif adındaki genç, yaşananların ardından konuşamamaya başlar. Geçen 2 yıl boyunca ailesi Arif’i onlarca doktora götürse de konuşamamasının nedeni anlaşılmaz ve bir çözüm bulunamaz. Olaylara şahit olan Batuhan, arkadaşına yardım etmek için bir forum sitesinde bazı kayıtları paylaşır. Kayıtları izleyen Poyraz adındaki bir gazeteci, Batuhan ile birlikte kayıtları bir bütün haline getirir. Aradan geçen 5 yılın ardından Batuhan kâbus görmeye devam eder. Kendisini ve arkadaşlarını bu kabustan kurtarmak isteyen Batuhan, yeniden köye gitmeye karar verir. Poyraz’ı da köye gitmeye ikna eden Batuhan, bu sefer köye daha kalabalık gidebilmek için kayıtları izleyip anlatılanlara inanan ve inanmayan kişilerden bir ekip kurmak için sosyal medya üzerinden bir çekiliş düzenler. Batuhan ve ekibi, kendilerini bu köyden kurtarmayı başarabilecek midir?

Youtube’da 4 yıl önce Y. Köyü isimli bir kanal üzerinden yayın yapmaya başlayan ve Y. Köyü Olayı (Full) başlıklı videoları ile 300 bini geçkin izlenme elde eden ve bundan hareketle son bir yıldır sırasıyla “Cinli köye bizimle birlikte gelmek isteyen var mı?”, “Y Köyü Çekiliş Sonuçları”, filmin teaser’ı, “Y. Köyünde Neler Yaşandı?” ve son olarak filmin fragmanını paylaşsa da bu videolarında (ortalama bazında) 20 bin bandında seyirciye ulaşan projenin temeli, kanaldaki diğer videolar göz önüne alınırsa, 2011 yapımı Karadedeler Olayı filmi sonrasında ülkemizde de bugüne değin en az 13 örneği çekilmiş olan found footage yani buluntu film akımından besleniyor. Ancak Y. Köyü Ye’cüc Me’cüc maalesef sadece el kamerası görüntüleriyle ilerlemiyor ve izleyicilerin görmemeleri gereken kısımlar da görüldüğünden, filmin başında ve sonunda jenerik bulunduğundan Karadedeler Olayı filmi gibi bir etki bırakmıyor. Filmin içerisinde, filme sponsor olan Youtube kanalı Nygma’nın çektiği ve Youtube’da bulunan, 10 dakikaya yakın süren belgeselin yaklaşık 3 dakikası Zulkarneyn, Ye’cüc Me’cüc, Ahit Sandığı, Musa’nın asası, Süleyman’ın yüzüğü gibi konuları açıklamak için filmin kurgusuna eklenmiş. Gece çekimlerinde ışık sorunu bulunan filmin bu sorununu çözmek adına bazı sahnelerde (boş evin penceresinde ay ışığı gibi anlamsız bir şekilde parlayan) yer alan ancak izleyiciyi rahatsız edecek şekilde kullanılan ışıklar da ışıksız çekilen bu kez de fazla karanlık olduğu için anlaşılamayan sahneler de izleyicilerin gözlerini yoruyor.

Oyuncuların performansları da oldukça başarısız. Yarı buluntu yarı normal kamera kullanımı nedeniyle oluşan atmosfer yapaylığını oyuncuların başarısız performansları da destekliyor. Çok ucuz bir seyirci çekme yöntemi olan beden teşhirinin hem fragmanda hem de filmde kullanılması, 80’li yıllardaki filmden fırlamış gibi yemeğe ilaç atan Coşkunumsu karakterler gibi figürler ve seçimler; derinlikli yaratılmamış karakterler, yüzeysel diyaloglar ve anlamsız olay örgüleri ile birleşerek kötü bir tabloyu seyircilerle buluşturuyor.

Sonuç olarak Y. Köyü Ye’cüc Me’cüc, Türk korku sinemasının artık doyma noktasına geldiği buluntu filmlerin kötü örneklerinden biri olarak adını yazdırıyor.

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.