Z (2019)

“Başarısız ama Ödüllü”

Blood in the Snow Kanada Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen, Calgary Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Gece Showu Seyirci Ödülü, Nighmares Film Festivali En İyi Korku, Popcorn Frights’da En Korkutucu Film, Sin City Horror Fest’te En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Film, En İyi Ses Tasarımı gibi ödüller kazanan Z filminin yönetmen koltuğunda Still/Born (2017) filminin de yönetmenliğini yapmış olan Brandon Christensen oturuyor. Senaryosu Cristensen’le birlikte Colin Minihan tarafından kaleme alınan filmin görüntü yönetmenliğini ise Bradley Stuckel üstlenmiş. Müzikleri Brittany Allen imzası taşıyan filmin oyuncu kadrosunda ise Keegan Connor Tracy, Jett Kline, Sean Rogerson, Sara Canning, Stephen McHattie, Chandra West, Ali Webb, Deborah Ferguson gibi isimler bulunuyor.

Filmin konusunu 8 yaşındaki oğullarının hayali arkadaşı tarafından musallat olunan bir ailenin gerilim dolu hikâyesi oluşturuyor. Kevin ve Beth çiftinin 8 yaşındaki oğlu ile her ailenin sahip olmak isteyeceği kadar mutlu bir hayatı vardır. 8 yaşındaki Joshua, Z ismini verdiği hayali bir arkadaş edindikten sonra, anne ve babası bu durumu olumlu karşılar. Fakat aradan çok zaman geçmeden hayali arkadaşın bambaşka bir şey olduğunu anlarlar. Z, Joshua üzerinde inanılmaz bir etki yaratır ve çiftin uslu ve masum çocuğu tanımadıkları birine dönüşür.

Yönetmen Christensen’in filmografisine baktığımızda önce yeni doğmuş ya da doğmamış bebeğin doğaüstü bir varlığın musallatına uğramasını işleyen Still/Born sonrasında ise Z ile 8 yaşlarına gelmiş bir çocuğun doğaüstü bir varlığın musallatına uğramasını işlemiş olması nedeniyle bir anlamda doğumdan ölüme dek doğaüstü musallat vakalarının çocukların etrafında dönebildiklerini hatta ölene dek de bu varlıklardan kurtulamayacaklarına ilişkin bir genel alt metin sunduğunu söylemek mümkün. Tabii bunlar yaşanırken karakterlerin inanmayan eş ve her şeyi göze alan hatta akıl hastası konumuna düşen anne gibi tam birer klişe olması da cabası.

Çocukluk döneminde edinilen hayali arkadaşların sağlıklı olması üzerinden başlayan film, alışkın olduğumuz saklambaç oyunları, evdeki garip sesler ve çocuktaki tuhaf değişimlerle birlikte ilerliyor. Öncesinde doğaüstü bir şey olmadığına kanaat getiren ebeveynlerin sonrasında buna inanmaya başlamaları ve çocuklarını bu musallattan kurtarmaya çalışmalarını içeren, aşina olduğumuz tipik bir hikâye sunuyor.

Görüntü yönetimi ve çekimler başarılı olmasına rağmen, filmin hikâyesinin çok alışıldık olması ve herhangi bir sürprize yer vermemesi, daha doğrusu korku filmi sevenler açısından aynı hikâyenin milyonuncu anlatımı olması nedeniyle sınıfta kalıyor. Ebeveynlerin her seçimde hatalı davranmaları, anne rolündeki Keegan Connor Tracy dışındaki oyuncuların vasat performansları nedeniyle filmin olması gereken akışı tıkanıyor. Filmin finale doğru ilerleyen ve gereksiz uzatmalar içeren kısmı ise gerçekten izleyiciyi beyaz perde karşısından kalkmaya zorluyor.

Sonuç olarak Z, yurtdışında birçok ödül almasına rağmen, yönetmenin ilk filmi Still/Born gibi yenilik ve yaratıcılıktan uzak, vasatın altı bir yapım.

Gizem Şimşek Kaya

İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olan Şimşek, yüksek lisansını İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Anabilim dalında ve doktorasını Marmara Üniversitesi Radyo-TV, Sinema Anabilim dalında “Sinemada Korku Ve Din: 2000 Sonrası Amerikan Ve Türk Filmlerinde Cin Unsurunun Çözümlemesi (Eleştirel Kuram Ve Göstergebilimsel Metodoloji Çerçevesinde)” adlı teziyle tamamlamıştır. Sinemada eleştirel kuram ve inançlar, Türk korku sineması, sinema ve halkbilim üzerine çalışmalar yapmakta olup bu konular üzerine birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.